Ziyaret

Amasya Barosu Başkanı Av. Melik Derindere ve yönetim kurulu üyeleri Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’ı makamında ziyaret ettiler.

avukat z

Adaletin herkese “gereken” bir kavram olduğunu ifade eden Amasya Barosu Başkanı Av. Melik Derindere, “Adaleti; hak ve hukuku gözetme ve yerine getirme olarak tanımlayabiliriz. Adalet ve adil olma arayışı insanlık tarihi kadar eski ve tartışmalı kavramlardır. Bununla birlikte avukatlar, aranılan adalet uğrunda sürekli savaşım veren kutsal bir mesleğin mensuplarıdır. Avukat, yargının olmazsa olmazı ve adaletin güvencesidir. Avukat, iddia ve savunmanın hukuki yönü ile ilgilidir ve kimliği, mesleği, yetkisi ve makamı ne olursa olsun herkesin, günün birinde bir avukatın hukuki yardımına ihtiyaç duyduğunu görmekteyiz, yaşamaktayız. Barolar ise, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Yargı organının ayrılmaz bir unsuru olan ve önemli ölçülerde sorumluluk ve yetkilerle görevlendirilen Baroların kuruluşu Avukatlık Kanunu’na göre düzenlenmiştir. Amasya Barosuna kayıtlı meslektaşlarımızın mesleğin itibarını zedelemeden çalıştıklarını görmekten de ayrıca büyük gurur duymaktayız. Amasya Üniversitesinin yükseköğretim kurumları arasında saygın yerinin her geçen gün arttırdığını görüyoruz. Amasya Üniversitesinin kalite politikalarını kurumsallaştırarak büyüdüğünü görmek bizleri de ziyadesiyle mutlu etmektedir. Amasya Barosu özelinde her zaman yanımızda bulduğumuz ve birlikte zorlanmadan çalıştığımız başta Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay olmak üzere üniversite yönetimine ayrıca teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay ise, “Hukuk devletinin ve hukukun üstünlüğünün temel temsilcisi avukatlardır. Adaletin sağlanmasında ve toplumsal ilişkilerde karşılaşılan sorunların giderilmesinde en kritik görevleri hukukçular üslenmektedir. Üniversite olarak ülkemizin, bölgemizin ve Amasya’mızın gelişimine katkı sağlayacak her tür çalışmanın içerisinde yer alacağımızı aktarırız.  Amasya Barosu Başkanlığına üçüncü dönem tekrar seçilen Av. Melik Derindere ve yeni yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Amasya Barosuna üniversitemizin kapıları sonuna kadar açık.” şeklinde konuştu.  

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü