Yemek İsrafını Neredeyse Sıfırladık

Üniversitemiz mutfağında, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimlerde teknik ve hijyenik şartlara uygun olarak üretim yapıldığı tespit edildi.

Yemek İsrafını Neredeyse Sıfırladık 01

Gıda kaynaklı hastalıkların, insan sağlığı üzerinde ciddi bir tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, “Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Daire Başkanlığına bağlı mutfakta başta öğrencilerimiz olmak üzere akademik ve idari personelimizin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yemek üretilmektedir. Yemek üretim işletmelerinin, öğrenci ve personelimizin sağlığını tehlikeye atmadan teknik ve hijyenik şartlara uygun olarak üretmesi hususunda gerekli tüm tedbirleri büyük bir titizlikle almaktayız. Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve İlgili Yönetmelikleri çerçevesinde üniversitemiz mutfağını her ay denetlemekte ve bir Resmi Kontrol Raporu düzenlemektedir. Yapılan bu kontrollerde gıda ve gıda ile temasta bulunan çalışanların hijyen belgelerinin, yemekhanenin aylık ilaçlamalarının yönetmeliklere uygun olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yemekhanenin asgari hijyenik ve teknik koşullarının uygun olduğu da raporda belirtilmiştir. Yemekhanemizde üretilen yemeklerin kalitesinin arttırılması, teknik ve hijyenik şartlarının daha da iyileştirilmesi yönündeki çalışmalarımız sürecektir. Bu çabamız gıda kaynaklı hastalıklardan öğrenci ve personelimizi korumaya yöneliktir. Gerekli özen ve hassasiyeti gösteren Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Daire Başkanlığı mutfak çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

Yemek İsrafını Neredeyse Sıfırladık 02

Emeğin ve yemeğin israfını önlemek için 2017 Temmuz ayından itibaren yemekhanelerde randevu sistemine geçildiğini belirten Orbay, “Yemekhanelerde randevu sistemine geçişle birlikte yemek israfını neredeyse sıfırladık. Öğrenci yemekleri en son 2010 yılında 2 TL olarak belirlendi, bu tarihten itibaren randevu sistemine geçişe kadar öğrenci yemeklerinde herhangi bir artış yapılmamıştır. Öğrencilerimizi randevu yemek sistemine özendirmek ve israfın önüne geçebilmek için rezervasyonlu yemek ücretini ise 1,50 TL olarak belirledik. Yemek israfını asgari düzeye çekmeyi başarmamızın yanında her yıl üniversitemiz yemek bütçesinin yüzde 10’u kadar bütçe karşılığında başvuru yapan öğrencilerimize ücretsiz yemek veriyoruz. Öğrenciler ve personellerimizin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için hazırladığımız yiyecekleri belirli bir plan dahilinde ve günlük olarak hazırlıyoruz. Yine temizlik kurallarına uygun olarak servis ediyoruz. Yemeklerin besin değerlerinin yeterli ve besin maddelerinin dengeli olmasını da gıda mühendisi ve diyetisyen gözetiminde sağlıyoruz. Öğrencilerimizin ve personelimizin daha güvenli ve sağlıklı bir ortamda eğitim görmelerini sağlamak için her türlü tedbiri alıyor ve bu doğrultuda gerekli çalışmaları yapıyoruz.’’ cümlelerini kaydetti.

Yemek İsrafını Neredeyse Sıfırladık 03

Yemek İsrafını Neredeyse Sıfırladık 04

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü