Yemeği Sanata Servisi Zarafete Çevirdiler!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Hibe Programı II kapsamında düzenlenen ‘Yemeği Sanata Servisi Zarafete Çevirenler’ konulu bir program düzenlendi. Amasya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) 90 kursiyere yönelik uyguladığı proje kapsamında önlüklerini giyip mutfak ocağının başına geçen Amasya Valisi Osman Varol, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Baro Başkanı A. Melik Derindere, ATSO Başkanı Murat Kırlangıç ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay kursiyerlerle birlikte yemek yaptılar. 

Programın açılış konuşmasını yapan TSO Başkanı Murat Kırlangıç, “Bugüne kadar turizm için yürüttükleri faaliyetlerden bahsederek, turizmde bir başarı hikâyesi yazmak istiyorsak şehrimizden memnun ayrılan turistler yaratmalıyız. Bunun için de hizmet kalitesini üst seviyede tutabilecek insan kaynağına, yani nitelikli ve kalifiye elemanlara ihtiyacımız var.” dedi. 

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir de bir konuşma yaparak, turizm için kamu kesiminin yaptığı desteklerden bahsederken, özel sektörün de artık bazı çalışmaları yapması gerektiğini belirtti.

Turizmin ayrılmaz bir parçasını yeme-içme sektörünün oluşturduğunu ifade eden Üniversitemiz Rektörü Metin Orbay, "Amasya'nın tarihi ve doğal zenginliklerini koruyarak sürdürülebilir bir turizm planlaması gerektiğini sürekli ifade ediyoruz. Üniversite olarak, ilimizin turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin gelişimine dün olduğu gibi bugün de katkı sağlamaya devam edeceğiz. Yeme-içme kültürel bir alışkanlık olduğu kadar turizmin de ilgi odağıdır. Bugün burada bir farkındalık yaratmak amacıyla yemek ocağının başına geçtik. Amasya'nın tarih, kültür ve turizm alanlarında daha çok tanınması, ilimize gelen turist sayısının artması ve bu ziyaretçilerin memnun olarak evlerine dönmeleri çalışmalarımızın temelini teşkil etmektedir. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." dedi. 

Programın önemine vurgu yapan Amasya Valisi Dr. Osman Varol ise şunları ifade etti: “Bugün çok önemli bir etkinlikte bir aradayız. Bu Proje, özellikle şehrimizin turizm şehri olması kültür turizm başkentlerinden birisi olması nedeniyle bizim için çok önemlidir. 2023 yılı marka şehirler vizyonuna uygun olarak yapılan çalışmalar kapsamında, turizm sektörünün ihtiyacı olan nitelikli eleman yetiştirmek amacı güden bu yolda ciddi bir fon sağlayan projedir. Bu projenin son kapanış etkinliğindeyiz. Bu kapsamında 90 tane kalifiye eleman yetiştirildi. Kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen başta Ticaret Odası teşkilatı olmak üzere tüm kesimlere sivil toplum örgütlerine teşekkür ederim. Bu projenin kapanış etkinliğinde bir araya gelip bu arkadaşlarımızla bir etkinlik yapacağız. Ben bu projenin ve bugün yapılan etkinliğin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yetişen arkadaşlarımızın turizm sektöründe ciddi katkılar sağlamasını diliyorum. Bu yapılan çalışmalarla birlikte İlimiz belirlediği turizm hedeflerine hep birlikte hepimizin gayretiyle ulaşmamızı diliyorum. Bu duygu düşüncelerle projede emeği geçenleri tebrik ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Baro Başkanı A. Melik Derindere ile Ticaret ve Sanayi Odası Murat Kırlangıç kursiyerlerle birlikte hazırladıkları yemekler, Türkiye’nin önde gelen jüri üyelerinden öğretim görevlisi şef Emrah Köksal Zengin, Haldun Tüzel, Serkan Karagöz ve Özlem Mekik tarafından değerlendirilerek katılımcıların beğenisine sunuldu. Programın sonunda jürinin sonuç belirlemesinin ardından ödüller verildi. Program plaket takdimi ile sona erdi. 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü