Uluslararası Öğrencilerden Rekor Başvuru

Üniversitemizce açılan 51 kişilik uluslararası öğrenci kontenjanına 6 bin 700 yabancı uyruklu öğrenci başvuruda bulundu. Aralarında Amerika, Avustralya, Almanya, İngiltere, Tayland, Fransa, Endonezya, Çin, Rusya gibi ülkelerin yanı sıra Gine Bissau, Surinam, Sierra Leone gibi belki de adını ilk kez duyacağımız 84 farklı ülkeden başvuru yapıldı.

En fazla başvuruyu Suriyeli öğrenciler yaparken bu ülkeyi, Irak, Azerbaycan, Almanya, Sırbistan, Çin, Bangladeş ve Fransa gibi ülkeler izledi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay üniversitemizin ilk defa 2012-2013 akademik yılı içerinde yabancı uyruklu öğrenci aldığını hatırlatarak; “Amasya’da yükseköğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerimizin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek, öğrencilerimizin üniversitemize kolaylıkla uyum sağlayabilmeleri için gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz.'' dedi. Orbay, ''Uluslararası öğrencilerimizin varlığının eğitim hizmeti olduğu kadar bir kültür hizmeti olduğunu da biliyoruz. Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimiz ülkelerinden yeni arkadaşlarını da üniversitemize getiriyorlar; bu belirli bir memnuniyetin göstergesidir. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler kendi ülkelerinden taşıdıkları kültürel, eğitimsel deneyimleri bizim öğrencilerimize de aktarıyorlar.  Bizi tercih eden tüm gençlerimize teşekkür ediyor, kayıt yaptıracak öğrencilerimize başarılar diliyorum." dedi.

yabancı1234

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü