Tezhip Sergisi Düzenlendi

Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AÜSEM) ve Amasya Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle Tezhip Sergisi düzenlendi.

Tezhip Sergisi Düzenlendi 01

640 saat süren eğitimler boyunca tezhip sanatının inceliklerini öğrenen kursiyerlerimiz eserlerini ise Kongre ve Kültür Merkezinde açılan sergide görücüye çıkardılar. Açılışını Valimiz Dr. Osman Varol’un yaptığı sergiye; Garnizon Komutanı Kurmay Albay Zafer Uğur, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Telhat Özdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Akbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş, AÜSEM Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Orhan Özel, öğrenciler, kursiyerler, eğitmenler ve vatandaşlarımız katıldı.

Amasya’nın çok güçlü ve köklü bir medeniyetin kritik şehirlerinden bir tanesi olduğunu dile getiren Vali Varol; milli kültür değerlerimizin korunarak geliştirilmesine katkı yapan kurs ve sergilerin artarak devam etmesini temenni etti. Tezhip gibi sanatların kültürümüzün önemli değerleri olduğunu söyleyen Varol, bu değerlerin genç kuşaklara ve dünya kültür mirasına aktarılması bağlamında yapılan çalışmaların çok kıymetli olduğunu söyledi. 

Tezhip Sergisi Düzenlendi 02

Tezhip sanatının, Allah’a duyulan sevgiyle Kur’an-Kerim’e duyulan saygının birleşerek değerli kitapların süslemesinde kullanılan bir sanat olduğunu kaydeden Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Telhat Özdoğan; tezhip sanatıyla ilgili bilgi vererek sanatta güzelliklerin ayrıntıda gizli olduğunu söyledi.  Özdoğan, ‘’El, belli şekillere, oranlara alıştıkça sanatkârın ruhu da şekillenir, terbiye olur. Güzelliğe duyulan tutku her devirde farklı sanat şekilleriyle ortaya çıkmıştır. Medeniyetler arası etkileşim sanatı etkileyip; sonunda sanatta mükemmel seviyeye ulaşılmıştır. Tezhip kelimesi altın sözünden türemiş bir kelime olup altınlama, yaldızlama anlamında kullanılmıştır. Tezhip, Türk klasik sanatları arasında önemli bir yere sahiptir. İslamiyet’in kabulünden sonra Türkler bu sanatın en büyük icracısı olmuşlardır. Türk tezhip sanatı; Allah`a duyulan sevgi; Kur`ân yazısına duyulan saygıyla onu süsleyip değer verdiğini gösterme arzusuyla birleşerek meydana gelmiştir. Sanatta güzellikler, ayrıntılarda gizlidir sözü tezhip sanatı için bire bir uyan bir sözdür. Tezhipteki her bir ayrıntı tezhibe daha bir derinlik ve güzellik katmaktadır. Tezhip sanatı; uzun ve meşakkatli bir iştir. Sabır ve emek gerektirir. Tezhip sanatı, ahenk ve zarafet işidir. Bu sergide, zahmet, çile, meşakkatle yapılan çalışmalar neticesinde sunuma hazır hale getirilen eserlerin hazırlanmasında öncelikle kursiyerlerimizi tebrik ediyor, bu bir yıllık kurs boyunca kursiyerlere yorulmadan öğreticilik yapan öğretmenlere teşekkür ve takdirlerimi sunuyorum.’’ dedi.

Tezhip Sergisi Düzenlendi 03

Kursiyerlere katılım sertifikalarının verilmesinin ardından Vali Dr. Varol ve beraberindekiler sergiyi gezerek kursiyerlerden eserleri hakkında bilgi aldılar.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü