Suluova MYO’da Mezuniyet Coşkusu

Üniversitemiz 2017-2018 akademik yılı mezuniyet törenleri bu yıl da coşku içinde başladı. Yaklaşık 3 bin mezunumuzla vedalaşacağımız mezuniyet törenlerimizin ilki Suluova MYO’da yapıldı. Törene Suluova Kaymakamı Dr. Vural Karagül, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Oğul, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Suluova MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat Karavin, ilçe protokolü, sivil toplum örgütü temsilcileri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve aileleri katıldı.

suluoava1

 

 Önce Kendimize İnanalım

 Mezun öğrenciler adına bir konuşma yapan okul birincisi Erdem Özteke; ''Gurur, mutluluk, hüzün gibi duyguları bir arada yaşadığımız bu özel günde bizleri yalnız bırakmayan başta Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay olmak üzere tüm katılımcılarımıza en içten saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunarım. Öncelikle, vatanımıza ve milletimize hayırlı birer evlat olarak yetişmemizde ve olgunlaşmamızda hiç şüphesiz büyük bir paya sahip olan anne ve babalarımıza tüm mezun arkadaşlarım adına sonsuz şükranlarımı sunarım. Akademik personeli ve idari personeli ile büyük bir aile olan ve bu güzel ailenin bir parçası olduğumuzu bize her daim hissettiren çok değerli hocalarım, bizlere sadece teknik bilgiler öğretmekle kalmadınız, aynı zamanda birer birey olarak sorumluluklarımızı ve topluma karşı görevlerimizi, ekip ruhu ile çalışmanın önemini ve dayanışmayı da öğreterek bizler için yaşam boyu örnek bir model oldunuz. Başta Okul Müdürümüz Dr. Murat Karavin olmak üzere tüm akademik ve idari personele teşekkürlerimi bir borç bilirim. Değerli arkadaşlar, çalışmaktan ve araştırarak doğruyu bulma çabasından hiç vazgeçmeyin. Unutmayınız ki dürüst, çalışkan ve üretken insan en nihayetinde kendi zaferine ulaşacaktır. Kendimize, değerlerimize ve başarabileceklerimize önce kendimiz inanalım, gelecekten korkmayalım ve zorluklarla mücadele etme gücünü hiç kaybetmeyelim. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği akla ve bilime dayalı çağdaş uygarlık yolunda, aydınlık yarınlar için Amasya Üniversitesi kimliğimizi onur duyarak taşımamız ümidiyle…’' cümleleriyle duygularını ifade etti.

suluova2 (1)

 Mutlaka Hedefleriniz Olmalı

Katılımcıları ‘hoş geldiniz’ diyerek selamlayan Suluova Yüksekokul Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Murat Karavin; yaptığı konuşmada şu cümleleri kaydetti:

‘’Sevgili gençler zamanın nasıl da su gibi aktığına bugün bir kez daha şahit oluyoruz. İki yıl önce büyük bir heyecanla başladığınız, zaman zaman sıkılıp bir bitseydi dediğiniz okulunuzdan, bugün gerek mesleki gerekse hayata dair birçok bilgi ile donanmış olarak mezun oluyorsunuz. Böylece yaşamınızın yeni bir aşamasına da geçmiş bulunuyorsunuz. Bundan sonraki dönemde ümitsizliğe düşmeden rahatça hayatınıza yön vermeniz için size en büyük tavsiyem, mutlaka bir hedefinizin olmasıdır. Koyacağınız hedefler size yaşama ve çalışma azmi verecek ve hayatta emin adımlarla yürümenizi sağlayacaktır. Bugüne kadar gerek çevreniz gerekse üniversitemizin size kattığı bilgiler ve deneyimler bu noktada size yol gösterici olacaktır. Hayatta hedefiniz ne olursa olsun, hangi işi yaparsanız yapın, hep en iyisini yapma, en iyisini olma gayretinde olun. 

Değerli aileler ve mezun yakınları, hayata geldiklerinden itibaren büyük fedakârlık ve emeklerle büyüttüğünüz yavrularınızın mutlu, gururlu anlarından birini yaşıyorsunuz. Umarım gençler sizin ve hocalarının emeklerinin karşılığını iyi ahlaklı, çalışkan saygılı bireyler olarak verecektirler. Şu anda karşımızda pırıl pırıl duran bu gençlerin de aynı düşüncede olduğuna inancım tamdır.  

Öğrenimleri boyunca öğrencilerimize kattıkları bilgi ve değerler için değerli öğretim elemanı arkadaşlarıma, idari personelimize ve desteklerini bizden esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay başta olmak üzere üniversitemizin akademik ve idari birimlerinin yöneticileri ve çalışanlarına; ayrıca yüksekokulumuzun gelişimine katkıda bulunan Suluovalı yöneticilere ve Suluova halkına teşekkürü bir borç bilirim. 

Sevgili gençler sizlere son olarak söylemek istediğim şey şudur: ailelerinizin ve hocalarınızın emeğini boşa çıkarmadan çalışkan, dürüst, üretken, manevi değerlerine, vatanına ve milletine bağlı birer birey olmayı kendinize amaç edinmenizdir. Önceliğinizin bu olduğunu ve atacağınız her adımda bu sorumluluğunuzu asla unutmayın. Sizleri şahsım ve tüm mesai arkadaşlarım adına tebrik ediyor; bundan sonraki yaşamınızda başarılar diliyorum.’’

suluova3

Asıl Hayat Şimdi Başlıyor

Mezun ailelerini selamlayarak konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay; ‘’Öncelikle böyle bir manzaranın oluşmasında emeği geçen ilçemiz yöneticilerine, öğrencilerimizin donanımlı bir şekilde mezun olmalarına katkı sağlayan akademik ve idari personelimize ve sivil toplum örgütlerinin tüm temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Değerli gençler asıl hayat mezuniyet sonrası başlıyor. Bu hayata atılırken omuzlarınızda çeşitli yükleriniz elbette olacak; ama bu yüklerin en büyüğü sizler için ‘mazeret’ yüküdür. Mazeret yükünü omuzlarınızdan bir an önce atarak hedeflerinize doğru yürümenizi tavsiye ediyorum. Çok değerli annelere babalara da çocuklarını çok iyi yetiştirdikleri için teşekkür ediyorum; zira biz onlarla ilgili hiçbir problemle karşılaşmadık. Hepsinin yolları bahtları açık olsun.’’ cümlelerini kaydetti. 

suluova4

Hayat Okulunun Sınavlarına Hazırlıklı Olun

Mezun gençleri tebrik ederek konuşmasına başlayan Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok ise gençlerin bugünlere ulaşmasında aileler ve öğretmenlerinin büyük katkıları olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında okul hayatı ve hayat okulu kavramlarını karşılaştıran Üçok gençlere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Üçok; ‘‘Sevgili gençler hayat okulunda sınavlar önceden haber verilmez bunu hiç unutmayın ve hayattaki sınavlara hep hazırlıklı olun. Ayrıca okul hayatında anlatılmayan yerden soru sorulmaz ama hayat okulunda çalışmadığınız yerden çok soru gelebilir bunlara da hazırlıklı olun.  Gençler, okul hayatında önce dersi çalışıp sonra sınava girersiniz; hayat okulunda ise önce sınava çekilip sonra dersinizi alırsınız. İki yıllık eğitiminiz boyunca öğretmenleriniz sizi hayata hazırladı; aldığınız donanımla hayat okulunda da başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok, hepinize başarılar diliyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Mezuniyet tören programı okul derecesi yapanlara ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Okul birincisi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programında Erdem Özteke olurken, okul ikincisi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programından Ahmet Doğan, üçüncü ise Çevre Koruma ve Kontrol programdan Nesibe Sönmez oldu. Derece yapan öğrencilerimiz Suluova protokolü ve esnafı tarafından da çeşitli hediyeler takdim edildi.

suluova6

Törenler bölümler bazında dereceye girenlere başarı belgeleri ve çeşitli ödüllerin verilmesi, kep töreni ve yemek ikramının ardından son buldu.

suluova5 (1)

 

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü