Sokakta Lezzet Var Festivali Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuz tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Sokakta Lezzet Var Festivali’ Amasyalı vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle Şehzadeler Gezi Yolunda gerçekleştirildi. Gezi Yolu boyunca yer alan döner, köfte, ciğer, tantuni, pamuk helva, simit, lokma, Osmanlı Macunu, Osmanlı şerbeti, midye dolma, nohutlu pilav gibi sokak lezzetlerinin yer aldığı stantlar ziyaretçi akınına uğradı.

sokak8

Valimiz Salih Işık, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan’ın katıldığı etkinliğe yaptığı yemek programlarıyla tanınan ekranların sevilen yüzü Hürriyet Gazetesi Yazarı Sahrap Soysal, Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Ünlü Gurme Haldun Zeynel Tüzel, Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin, Gastronomi Dergi Yazarı Hülya Meral, Sosyal Medya Uzmanı Blogger Serkan Karagöz, Karadeniz Aşçılar ve Turizm Derneği Başkanı İhsan Çürükoğlu ve aşçılar derneği temsilcileri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen şefler, aşçılar ile vatandaşlar katıldı.

sokak2

Festivalin açılışını Vali Salih Işık ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay konuk şef ve gurmelerle birlikte yaptı. Vali Işık “Uluslararası İzzet Baysal Uluslararası Mutfak Günleri” yemek yarışmasında ‘Üniversitelerarası En İyi Ekip’ dalında altın madalya ve birincilik kupasını alarak üniversitemize büyük gurur yaşatan Aşçılık Programı öğrencilerimizi tebrik etti. Işık; öğrencilimiz Can Deniz, Momen Abughareebeh, Cemal Bülbül, Onur Türkmen, Berke Demir, Fevzullah Çiçek, Nuri Can Şaşmaz, Rıza Duran, Melih Metin Arslan ve Serkan Furkan Akal ile beraber birincilik kupasını kaldırdı.

sokak1

Vali Işık ve Rektör Orbay ve beraberindekiler; şehzadeler Gezi Yolu boyunca dizilen Bünyesinde Turizm ve Otel İşletmeciliği, Aşçılık gibi programları da barındıran Sosyal Bilimler MYO öğrencilerimiz tarafından hazırlanan stantları ziyaret ederek sokak lezzetlerinden tattılar.

sokak4

Festival kapsamında bir de çalıştay yapıldı.

Çalıştay açılış programına Rektörümüz Orbay, Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan, Türkiye'nin dört bir yanından gelen aşçılar, şefler, dernek temsilcileri ve çok sayıda izleyici katıldı.

sokak3

Çalıştayda Yemek Yazarı ve Ünlü Sunucu Sahrap Soysal, Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Ünlü Gurme Haldun Zeynel Tüzel, Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin, Gastronomi Dergi Yazarı Hülya Meral, Blogger Serkan Karagöz konuşmacı olarak yer aldı.

Çalıştay açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Orbay; gastronomi alanında uzman kişileri bir turizm şehri olan Amasya’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan ise, “Sokak lezzetleri bizim kültürel mirasımız; sokak bizim mutfağımız, sokaktaki lezzetleri canlandırarak gastronomi turizmine katkıda bulunmak bizim görevimiz.’’ dedi.

sokak9

Çalıştay konuşmacılarından Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Ünlü Gurme Haldun Zeynel Tüzel; Amasya’da gençlerle birlikte olmanın kendisi için çok büyük bir mutluluk olduğunu söyledi. Ünlü Gurme; ‘’Sokak Lezzetleri çalıştayı ve festivalimizle bir takım kaybolan değerlerimize sahip çıkıyoruz. Sokak lezzetleri ülkelerin, şehirlerin hatta semtlerin kültürüdür; ama zamanın hızlı akışı, çarkın keskin dişleri arasında onlar da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Değerlerimize sahip çıkalım, kaybolmamaları için gerekli gayreti hep birlikte gösterelim. Çalıştayın ufkunun açık devamının aydınlık olmasını diliyorum.’’ dedi.

soaka6

Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin; ‘’Bir Amasyalı olarak Amasya’da böyle güzel işlerin yapılması bizleri çok gururlandırıyor; çünkü Amasya ciddi anlamda gastronomi kültürü olan bir şehir. Amasya’da gastronomi turizmine ciddi anlamda emek verilirse buradan çok büyük bir kalkınma yaşanacağını düşünüyorum. Biz ülke olarak trend olması gereken unsurları, ürünleri kaybediyoruz; tıpkı Osmanlı lezzetlerini kaybettiğimiz gibi. Ama dünyada trend yerel mutfağa ve yöresel ürünlere, sokak lezzetlerine dönüyor.  Kaybolan değerlerimizi unutmamalıyız ve sahip çıkmalıyız.’’ ifadelerini kullandı.

soakak5

Anadolu mutfağına hayran olduğunu dile getiren ve kendini ‘yemek yazarı’ olarak tanımlayan Sahrap Soysal; ‘’Mutfağı çok seviyorum; çünkü mutfağın da bir kültür ögesi olduğunu gördüm. Tüm kitaplarım yemek kültürüyle ilgilidir. Amasya’ya ilk kez 1977 yılında gelmiştim. Yeşilırmak’tan çok etkilenmiştim. Amasya olağanüstü bir şehir, yaşanılacak bir şehir, âşık olunabilecek bir şehir. Amasya’nın dünyada yükselen bir trend olan gastronomi turizmlere çok ihtiyacı var. Gastronomi turizmi sayesinde ülkelerin çok büyük paralar kazandığını biliyorum. Amasya’ya gelen turist keşkek yemeden dönmemeli, bakla dolması, tırtıl baklavası yemeli, yağlı yemeli; bu yüzden gastronomi turizminin gelişmesinin bu ülkede yapılacak en güzel şey olduğuna inanıyorum. Amasyamızın da bu anlamda tanınmasını çok isterim. ‘’ cümlelerini kaydetti.

Sosyal Medya Uzmanı Blogger Serkan Karagöz; ‘’Bizler sosyal medya uzmanları olarak yemek yapamıyoruz ama Türkiye gastronomisini çok önemsiyoruz. Değerli şeflerimizin, üstatlarımızın yapmış oldukları yemekleri, sokaktaki lezzetleri sosyal medya aracılığıyla duyuruyoruz.  Yaptığımız şey unutulmaya yüz tutmuş sokak lezzetlerini dijital platformda ve sosyal medya aracılığıyla gün yüzüne çıkarmak.’’ dedi

soakak66

Gastronomi Dergisi Yazarı Editörü Hülya Meral, dünyada ve Türkiye’de gastronomiye yönelik bir eğilim olduğunu söyledi. Meral; ‘’Bir kez daha gördüm ki biz toplum olarak sokak lezzetlerine bayılıyoruz. Ayaküstü, hızlı, ekonomik ve lezzetli sokak lezzetlerini hiçbir zaman küçümseyemeyiz. Sokak lezzetleri ekonomiyi direkt veya dolaylı yoldan etkiliyor. Sokak lezzetleri hijyen ve denetim konusunda bir standarda oturtulursa tadından yenmez hale gelecek.’’ ifadelerini kullandı.

soakak7

Sokak Lezzetleri programı sonrası bir değerlendirme yapan Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan şu cümleleri kaydetti:

‘’Bu yıl birincisini düzenlediğimiz Anadolu Sokak Lezzetleri ile Amasya'da buluştuk. Organisazyon; çalıştay ve sokak lezzetlerini canlandırma etkinliği olmak üzere iki aşamadan oluştu. İlk aşamada; Amasya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda farklı üniversitelerden gelen akademisyen, eğitimci, Türkiye Aşçılık Federasyonu üyeleri ile Amasya ilinde faaliyet gösteren yiyecek içecek işletmesi yöneticilerinin katılım ile bir çalıştay gerçekleştirildi. İkinci aşama da ise; kültürel mirasımız olarak sayabileceğimiz, ülkemizin farkı yörelerinde alıcısı ile sokaklarda buluşan nohutlu pilav, ekmek arası köfte, kaynamış süt, mısır, turşu suyu, kestane kebap, çiğ köfte, kokoreç, balık ekmek, tantuni, simit, halka tatlısı, pamuk şeker, lokma gibi Anadolu lezzetleri hazırlanarak halkımıza sunuldu. Etkinlik; Amasya ilinin sembolü haline gelen Yeşilırmak kıyısında Şehzadeler Gezi Yolunda binlerce Amasyalının katılımıyla gerçekleştirildi. Uygulama destekli çalıştayın asıl amacı; mutfak kültürümüz içinde münferit özellik gösteren sokak lezzetlerine dikkat çekmektir. Bu açıdan; seyyar zenginliklerimizi Şehzaler Şehri Amasya’dan üniversitemizin öncülüğünde, yabancı kültürlerden sıyırarak tanıtmak, korumak ve devamını sağlamaktır. Düzenlediğimiz organizasyonun uzun dönem hedefi ise; etkinliğin güvenli ve sıhhi koşullarda genişletilerek TR83 bölgesine Samsun, Çorum, Tokat illerine yaymaya yardımcı olmaktır.”

soksk10

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü