Sağlıklı Beslen Hareketli Yaşa!

Dr. Hikmet Develi Anaokulu ile üniversitemiz iş birliğinde ‘İyi Örnekler’ projesi başlatıldı. Bu proje kapsamında anaokulunun minik öğrencileri Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden öğrencilerimizle bir araya gelerek spor disiplinini öğrenecekler. ‘Sağlıklı Beslen Hareketli Yaşa!’ sloganıyla başlayan proje kapsamında minikler ve velileri sağlıklı beslenme konusunda da eğitim alacaklar.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Dr. Hikmet Develi Anaokulu öğretmenlerinden Sevgi Ünek; anaokullarında çocuklarda beslenme alışkanlıklarında sıkıntılar yaşandığını dile getirerek, çocukların ya aşırı beslendiğini ya da hiçbir şey yemediğini ifade etti. Bu sıkıntıların yanı sıra çocuklarda tek tip beslenmenin de ciddi bir sağlık problemi olarak karşılarına çıktığını belirten Ünek; çocuğun sevdiği yiyecekler dışındaki gıdalara ön yargıyla yaklaştığını kaydetti. Ünek; bu sorunların düzeltilmesi içinse çocuklara sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın öneminin öğretilmesi gerektiğini ifade etti.

Sağlıklı Beslen Hareketli Yaşa! 1

Spor yapan hareketli bir çocuğun beslenmesinin de düzeleceğini, iştahının artacağını ve yemek ayırt etmeyeceğini düşündüklerini belirten Ünek; bu bağlamda velileri de içine alan bu çalışmayı geliştirdiklerini söyledi. Ünek, desteklerinden dolayı üniversitemiz ailesine teşekkür etti.

Sağlıklı Beslen Hareketli Yaşa! 2

Eğitim çalışmalarında yer alan Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden öğrencimiz Gökhan Devek; derslerin bugün itibariyle başladığını kaydederek minik öğrencilerin daha ilk dersten spor disiplinini kanıksamaya başladıklarını söyledi. Devek; ‘’Sporun temelini ne kadar sağlam ve erken yaşlarda oluşturursak ileride bunun çok faydasını göreceğimize inanıyorum. Günümüzde bu yaştaki çocuklar okul dışındaki vakitlerini genellikle telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazların başında geçiriyorlar. Enerjilerini atamayan çocuklarda bilinçsiz bir beslenme alışkanlığı da oluşuyor. Biz de yaptığımız aktivitelerle çocukların enerjilerini doğru bir yöne yani spora kanalize etmeyi hedefliyoruz. Minik arkadaşlarımızı sıkmadan ama daha fazla yorarak hem spor yapma alışkanlığı kazandırmak hem de daha iyi beslenmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.’’  dedi.

Sağlıklı Beslen Hareketli Yaşa! 3

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi spor salonunda haftanın üç günü sürecek eğitimler bir yarı yıl boyunca devam edecek.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü