Otizm Eksiklik Değil Farkındalıktır!

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü kapsamında Amasya Otizmli Çocuklar ve Aileleri İle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Kurt ile dernek yönetimi Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’ı makamında ziyaret ettiler.

Denek Başkanı İbrahim Kurt Otizm Farkındalık Günü kapsamında yapmış oldukları faaliyetlerle ilgili bilgi vererek otizmin bir hasatlık değil bir farkındalık olduğunu kaydetti. Dernek olarak ailelerin ve toplumu otizm hakkında bilinçlendirmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Kurt, amaçlarının otizmli çocukların daha nitelikli eğitim almasını sağlamak olarak özetledi.

Otizm Bir Hasatlık Değil Bir Farkındalıktır

Dernek çalışmaları kapsamında otizmli aileler ve çocukları ile bire bir iletişim kurup erken tanı ve eğitim konularında aileleri yönlendirdiklerini kaydeden Kurt; otizmli bireylerin bağımsız olarak toplumsal yaşama katılmasının önündeki engelleri ortadan kaldırmak, sosyal güvencelerinin sağlandığı dışlanma ve ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir hayatın gerçekleştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade etti. Hedef ve amaçlarını gerçekleştirebilmek için eğitim faaliyetlerinin önemine dikkat çeken Kurt bu noktada üniversitemizden önemli derecede faydalandıklarını söyledi. Amasya’daki tüm otizmli çocukları tespit ederek aileleri ile temasa geçtiklerini de sözlerine ekledi.

Otizm konusunda farkındalık çalışmaların birkaç gönüllü insanın omuzlarında kaldığını belirten Rektörümüz Orbay; “Otizmli çocuklar ve ailelerinin toplumsal yaşama katılmaları noktasında önemli çalışmalar yapan derneğe her türlü desteği vermeye hazırız. Dernekle iş birliği içerisinde ailelerin ve çocukların katılacağı sosyal, kültürel, sportif faaliyetlere katılmaktan son derece mutlu olacağız. Otizmli bireylerin önyargı ve ayrımcılığa maruz kalmadan nitelikli bir yaşam sürdürebilmelerinin hepimizin birinci önceliği olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca toplumumuzun otizm konusunda gösterdiği hassasiyet ve farkındalığın her geçen gün artması bizleri fazlasıyla sevindirmektedir. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla, otizmli çocuklarımızın eğitim ve sağlık hizmetlerinden en uygun şekilde faydalanmasını diliyor, çocuklarımıza ve ailelere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Dernek Başkanı Kurt, Rektörümüz Orbay’ı 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında yapılacak olan ‘Mavi Balon Uçurma Etkinliği’ne de davet etti.

 Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü