Optik Sektörüne Adım Atarken

Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Programı öğrencilerine yönelik ‘Optik Sektörüne Adım Atarken’ başlıklı seminer gerçekleştirildi. Seminere Tüm Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği Genel Başkanı Abdullah Aydin, Hoya Optik Eğitmeni Emre Doğan ve Delta Optik Oftalmolojik Ürünler Sorumlusu Nesrin Ceylan Güney katılarak birer sunum yaptılar.

Kırk iki yıldır optik sektöründe yer alan ve aynı zamanda Tüm Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği Genel Başkanı olan Abdullah Aydin sektörle ilgili bilgi vererek optisyenlik mesleğinin öneminden bahsetti.  Optik mağazalarının bir ticarethane olmadığını söyleyen Aydin; optisyenin insan göz sağlığındaki önemine dikkat çekti. Aydin, öğrencilerin meslek hayatında ve mağaza açarken karşılaşabilecekleri sorunlara değinerek gençlerden gelen soruları da cevaplandırdı. 

Optik Sektörüne Adım Atarken

Delta Optik Oftalmolojik Ürünler Sorumlusu Nesrin Ceylan Güney ‘az görüş’ün Türkiye için önemli olduğunu, çoğu az görenin kör olarak değerlendirildiğini ve buna kişinin kendisinin de inandırıldığını söyleyerek öğrencileri büyüteç, teleskopik gözlükler, prizmatik gözlükler, CCTV gibi az görüş aletleri hakkında bilgilendirdi.

Yurt dışında optometrislik eğitimi gören ve Hoya Optik Eğitmeni olan Emre Doğan ise optik cam üretiminin aşamalarından bahsederek yeni üretim teknolojilerini, yeni üretim optik camları ve cam çeşitlerine dair bilgileri paylaştı.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü