Öğrencilerimize Ev Yapımı Pasta, Börek, Çörek İkramı

Üniversitemiz kütüphane ve okuma salonlarında finallere çalışan öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilen ‘ev yapımı pasta, börek, çörek ikramı’ bu yıl da gerçekleştirildi.

börek1

Sınavlara hazırlanan öğrencilerimize bir nebze de olsa katkı sağlamak ve aile özlemini gidermek amacıyla hazırlanan ikram etkinliğine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat, Genel Sekreterimiz Hasan Özyurt, akademik ve idari yöneticilerimiz, personelimiz evlerinde yaptıkları ya da eşlerinin yaptıkları yiyeceklerle katıldılar.

Üniversitemiz personelinin yiyecek dolu masanın başına geçip kendi elleriyle servis ettiği ikramlar karşısında oldukça mutlu oldukları gözlenen öğrencilerimiz tabaklarını pastalarla, böreklerle, çöreklerle doldurarak afiyetle yediler.

börek3

Gençlerimizden Tek İsteğimiz Derslerine İyi Çalışmaları

Öğrencilerimizle birlikte yemek yiyip sohbet eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; ‘'Final dönemlerinin ikinci haftasına girdik. Öğrencilerimiz yoğun bir şekilde sınavlarına hazırlanıyorlar. Kütüphanelerimiz, okuma salonlarımız 7/24 öğrencilerimizin hizmetine açık. Öğrencilerimizin sınav motivasyonlarını artırmak adına her yıl çeşitli uygulamalar yapıyoruz. Her gün çorba, çay/simit gibi farklı ikramımız var. Öğrencilerimize bugün mesai arkadaşlarımızın evlerinde hazırladıkları pasta, börek, çörek ikramı uygulamamız oldu. Bu paylaşımlarla öğrencilerimizin aidiyet duygusunun daha da güçlendiğini görüyoruz. Bu ve bu tarz uygulamaları geleneksel hale getirerek devam ettireceğiz. Türkiye’nin dört bir yanından öğrencimiz var; memleketlerini, ailelerini, anne yemeklerini özlediler. Gençlerimizden tek istediğimiz derslerine iyi çalışmalarıdır. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’ cümlelerini kaydetti.

börek6

Memleketten Koli Gelmiş Gibi Sevindik

Etkinliğe katılan Eğitim Fakültesi öğrencilerimizden Oğuzhan Özten; ‘'Hocalarımız tarafından evlerde yapılan yiyecek ikramını duyunca tüm arkadaşlarım gibi ben de çok mutlu oldum. Saatlerce sınava çalışıyoruz, bazen yemek yemeyi bile unuttuğumuz oluyor. Bu noktada imdadımıza yetişen bu yemekler için teşekkür ediyorum.’’ dedi.

börek4

Sıcak bir ortamda ev yemekleri yemenin kendilerine çok iyi geldiğini ifade eden İlahiyat Fakültesi öğrencilerimizden Yasin Ceylan ise; ‘’Bu etkinlik hem açlığımızı giderme anlamında hem özlem giderme anlamında güzel oldu. Teşekkür ederiz.'' ifadelerini kullandı.

Eğitim Fakültesi öğrencilerimizden Dilan Ateş; ‘’Ailemizden uzaktayız ve özellikle sınav sürecinde sürekli hazır gıdalar tüketiyoruz. Ev yemeklerine uzak kalmıştık. Bu etkinlik bizim için iyi oldu, emeği geçen herkesin ellerine sağlık.’’ sözleriyle duygularını ifade etti.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencimiz Ramazan Çalışır; ‘’Üniversitemizin bu konudaki çalışmalarını hem sosyal medyada paylaşıyorum hem de farkı şehir ve üniversitelerde okuyan arkadaşlarımdan ‘ne güzel bir üniversitede okuyorsun, sıcak, samimi bir ortamınız var’ gibi geri dönütler alıyorum. O arkadaşlarım üniversitemizdeki bu gelişmeleri hayranlıkla izliyorlar. Aileme de haber verdim; çok şaşırdılar çok memnun oldular, teşekkür ettiler. Açıkçası annemden içi yiyecek dolu koli geldiğindeki mutluluk gibi bir mutluluk yaşıyorum. İyi ki Amasya Üniversitesi öğrencisiyim.‘’ dedi.

börek5

Eğitim Fakültesi öğrencilerimizden Büşra Tunaboy adlı öğrencimiz ise duygularını şu cümlelerle ifade etti: ‘'Final haftasında çay/simit ikramına şaşırırmışken, bu ikramlarla hepten bir şok geçirdik. Kendimizi inanılmaz özel ve değerli hissettik. Anneme söylediğimde o da çok sevindi.’’

Burada Bir Aile Gibiyiz

Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Meltem Akın Kösterelioğlu da etkinlikte öğrencilerimizi yalnız bırakmayarak yiyecekleri kendi elleriyle ikram etti.

Eğitimci olmasının yanı sıra bir anne de olduğunu söyleyen Kösterelioğlu; ‘’Öğretmen adayı yetiştiren bir eğitimci olarak öğrencilerimize her zaman, öğretmen sadece sınıfta olmamalı dışarda da öğrencileriyle birlikte olmalı, diyoruz.  Bu anlamda hem onlara rol model olduğumuzu düşünüyoruz hem de sınav motivasyonlarının artacağı güzel bir paylaşım yapmış olduk.’’ dedi.

Lise döneminde yurtta kaldığını ifade eden Dr. Kösterelioğlu, ‘’Ailenizden uzakta, yurt ortamında kalıyorsanız insanın gerçekten aklına gelmeyecek yemekleri canı çekiyor. Yurt imkanları kısıtlı olduğu için her zaman bu yiyeceklere ulaşmak da mümkün olmuyor. Biz de kendi annemle birlikte öğrencilerimiz için bir şeyler hazırladık. Onların sevincini görünce bizler de çok mutlu oluyoruz. Öğrencilerimizle birlikte burada bir aile gibiyiz ve bu mutluluğu hep birlikte yaşıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

börek2

Dinimizin özünde de yardımlaşma, paylaşma duygusunun önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan İlahiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Şuayip Özdemir; etkinliğin bu anlamda da son derece güzel bir uygulama olduğunu söyledi.

Sosyal Bilimler MYO’da yapılan etkinlikte öğrencilerini yalnız bırakmayan Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan, öğrencilerin özellikle sınav dönemlerinde beslenmelerine dikkat edemediklerini ifade ederek bu tarz etkinlikle hem öğrencilerin beslenmesine katkı sağladıklarını hem de her zaman öğrencilerinin yanında olduklarını hissettirdiklerini söyledi.

Temennimiz değil ama bütünlemelere kalan öğrencilerimize de döner ikramı yapılacağı bildirildi.

İlgili Haberler:

Üniversitenin Yeni Maskotu ‘Rıfkı’

Sınavlara Hazırlanan Öğrencilere Kek-Börek İkramı

Ders Çalışan Öğrencilerimize Vali Ziyareti

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü