Kitaplar, Aklın Çocuklarıdır!

Kütüphaneler Haftası kapsamında üniversitemiz kütüphanelerinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Seher Tekin Okuma Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte ise Merkez Kütüphaneden en çok kitap alan öğrencilerimiz ve personelimiz ödüllendirildi.

Kitaplar, Aklın Çocuklarıdır! 01

Ramazan Özkan, Meryem Sırlı, Yonca Çeven Merkez kütüphanesinden en çok kitap alan öğrenci olurken, akademik personelden Emre Vural, Gönül Türkan Demir, Fatma İnceman; idari personelden ise Harun Yılmaz, Servet Bozkurt, Gökhan Güney kütüphaneden en sık kitap alan personel oldu.

Programa katılan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay Kütüphaneler Haftası bağlamında şu açıklamalarda bulundu.

Kitap temini ve diğer abonelikler açısından bütçe kısıtlaması olmadığını belirten Orbay, “Ülkemizde 1964 yılından bu yana kutlanan Kütüphaneler Haftasının, toplumda okuma alışkanlığı ve kütüphanelerden yararlanma konusunda farkındalıklarını arttırmak gibi amaçlarla kutlanmaktadır. Üniversite olarak bizler de öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, eğitim gördükleri alanlardaki ana kaynakçalara erişebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Merkez Kütüphanemiz, İpekköy Yerleşkesi ve Teknik Kampüs kütüphanelerimiz akademik dönem içerisinde 7/24 okuyucu hizmeti vermektedir.Kütüphanelerimizde"Yordam Kütüphane Bilgi Belge Otomasyonu" programı kullanılmakta ve kütüphane girişinde yer alan bilgisayarlar ile kullanıcılarımız rahatlıkla katalog taraması yapabilmektedir. İlçelerde bulunan kütüphanelerimiz yüksekokullarımızın uzmanlaştığı alanlara yönelik materyallere ve genel okuyucuların yararlanacağı kitaplara sahipken kütüphanemizde görme engelli kullanıcılarımıza yönelik olanaklarımız aktif durumdadır. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığınca, mevcut basılı ve elektronik kaynakların korunması, kullandırılması, basılı ve elektronik yayın sağlama, kataloglama, tarama, depolama, ödünç, rezerv, hizmetleri verilmektedir. Öğrencilerimiz kampüs içi erişimle 13 bin 303 kitap, 4 bin 910 dergiye elektronik olarak ulaşılabiliyor. Merkez Kütüphanesindeki kitap sayımız 60 bini geçti. Aktüel konulu olanların yanı sıra 269 akademik dergiye de aboneyiz. Kitap temini ve diğer abonelikler açısından kütüphanelerimizin bütçe sorunu bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz ile akademik ve idari personelden yıl içinde gelen kitap taleplerini temin etmeye çalışıyoruz. Ayrıca dışarıdan gelen araştırmacılar da kütüphane koleksiyonunda bulunan her türlü bilgi kaynağından kütüphane içinde faydalanabilmektedirler." dedi.

Kitaplar, Aklın Çocuklarıdır! 02

Kitaplar, Aklın Çocuklarıdır!

Okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazanıldığını belirten Prof. Dr. Orbay, “Evde kitap, gazete veya dergi okunduğunu gören çocuk okumaya ilgi duyuyor. Çocuğun okuma alışkanlığı kazanılmasında önemli diğer bir aşama da okulda öğretmenin öğrencilerini kitaba, kütüphaneye yönlendirebilmesidir. Geçtiğimiz günlerde Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde Amasya Üniversitesi Çocuk Kütüphanesini oluşturduk. Çocuk okuryazarlara hitap eden 5 bin nitelikli kitap artık çocuklarımızın hizmetinde. Buradaki amacımız çocukları okuma kültürüne yönlendirebilmek. Kütüphaneden faydalanan Amasyalı çocuklarımızın duygu ve düşünce dünyasını daha da zenginleşeceğini umuyoruz. Jonathan Swift’in belirttiği gibi ‘Kitaplar, aklın çocuklarıdır!’ Kütüphanemiz personeli başta olmak üzere tüm Türkiye'nin Kütüphaneler Haftasını kutluyorum."cümlelerini kaydetti.

Kitaplar, Aklın Çocuklarıdır! 03

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü