Kıbrıs Ziyareti

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) Vakfı Başkanı İsmail Bozkurt’un davetlisi olarak Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz ile birlikte KKTC’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu’nu da ziyaret eden Orbay, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan’la da bir görüşme gerçekleştirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı’nın, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 43'üncü yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlediği resepsiyonuna da katıldı.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının 43'üncü yıl dönümünde KKTC’de olmaktan son derece mutlu olduğunu belirten Orbay, “Kıbrıs’ın ilhakı için tezgahlanan ve sivil vatandaşlarımızın katledilmesiyle yaşadığımız acılar, 20 Temmuz 1974 günü, kahraman Mehmetçiğimizin askeri harekatıyla durdurulabilmiştir. Bu vesile ile Kıbrıs Barış Harekatı'nın 43. yılını bir kez daha kutluyorum.”  dedi.

Prof. Dr. Orbay, “Kıbrıs üniversitelerini yakından görme fırsatı bulduğumuz için son derece memnunum. Ziyaretlerimizde üniversitelerdeki akademik gelişmeler, kampüs alt yapı olanakları, öğrenci profili gibi farklı konularda da görüş alışverişinde bulunduk. Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi ve Hastanesi, İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi ile Girne Üniversitesi Hastanesini ziyaret ederek ayrıntılı bilgiler aldık. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdik. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Göç ve Kültür Sempozyumunu Amasya’da gerçekleştirdik. Bu yıl Savaş ve Kültür Sempozyumunu Kasım ayı içerisinde yine Amasya'da düzenliyoruz. Bu sempozyumları Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ile birlikte gerçekleştiriyoruz. KIBATEK Vakfı Başkanı İsmail Bozkurt ile de bir araya gelerek Kıbrıs ve ortak çalışmalarımız ile ilgili görüşmelerde bulunduk. Kıbrıs üniversitelerinden gelecek öneri ve katkılarla gelecek yıllarda da "kültür" temalı bilimsel etkinlikler düzenlemeyi planlamaktayız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki diğer üniversitelerinde katılımlarını sağlayabilirsek sadece sempozyumlar değil ortak bilimsel çalışmalar yapabileceğimizi düşünüyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan başta olmak üzere, 15 Kasım Kıbrıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ertan Birinci’ye ve KIBATEK Vakfı Başkanı İsmail Bozkurt’a teşekkür ediyorum. “ şeklinde konuştu.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü