Kendini Tanıyan İnsan Başarır

Üniversitemiz ev sahipliğinde ASMMMO (Amasya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası) iş birliğiyle ‘Zaman, Kariyer Yönetimi, İnsan Tanıma Sanatı ve Kurum Kültürü’ başlıklı bir program düzenlendi. Programa Yazar ve Grafolog Bünyamin Gülmez konuşmacı olarak katıldı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Telhat Özdoğan, Amasya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mesut Yaşar Aksöz’ün de katıldığı program Teknoloji Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Kendini Tanıyan İnsan Başarır

Kişilik tipleri, insan tanıma sanatı ve el yazısından karakter tahlili yapma gibi konularında konuşan Bünyamin Gülmez; öğrencilerimizi de sahneye davet ederek interaktif bir sunum gerçekleştirdi.

Gençlerden hedeflerini iyi belirlemelerini isteyen Gülmez; onlardan kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlemelerini ve bunları yazmalarını istedi. Yazılmayan hedeflerin gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğunu kaydeden Gülmez; insan kişiliğini yüzde 70 oranında 0-9 yaş arasında oluştuğunu da sözlerine ekledi.

Kendini Tanıyan İnsan Başarır 2

Dokuz tane karakter tipi olduğunu söyleyen Gülmez bunları; mükemmeliyetçiler, yardımseverler, başarı odaklılar, sıra dışılar, bilgi odaklılar, şüphe odaklılar, maceracılar, liderlik severler, uyumlular olarak tanımladı. Bu kişilik tiplerinden bir tanesinin kişiyi yönettiğini söyleyen Gülmez; mükemmeliyetçi insanların planlı, programlı, titiz, kuralcı olduklarını; yardımseverlerin ise pozitif, güler yüzlü, enerjik ve fiziki olarak da genellikle kilolu olduklarını söyledi.

Kendini Tanıyan İnsan Başarır 3

Kişilik özelliklerinin iş seçiminden, eş seçimine kadar önemli olduğunu söyleyen Gülmez kendini tanıyan insanın başaracağını belirtti.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Telhat Özdoğan katkılarından dolayı Gülmez’e teşekkür ederek ‘fidan dikme sertifikası’nı takdim etti.

Kendini Tanıyan İnsan Başarır 3 (1)

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü