Gençlerden Sürdürülebilir Kampüs Atölyesi

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerince kurulan LAND|SCOPE’un ilk etkinliği “Sürdürülebilir Kampüs” temalı bir atölye çalışmasıyla gerçekleştirildi. Kulüp öğrencileri atölye çalışmalarının amacını “Amasya Üniversitesi Mimarlık, İlahiyat ve Teknoloji Fakültelerine ait yerleşke alanında sürdürülebilirlik kavramı ekseninde çok-disiplinli bir ortak söylem geliştirerek kampüs hayatını yeniden düzenlemek için sürdürülebilir tasarım fikirleri üretmek” olduğunu belirttiler.

atölye 1

Atölye çalışmaları kapsamında Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Demir, Kulüp Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Bige Şimşek İlhan birer konuşma yaptılar. Program “Multidisipliner Bir Düşünce Üretimi” sağlamak için davet edilen farklı disiplinlerden akademisyen ve meslek uzmanlarının sürdürülebilirlik üzerine düşünceleri ve deneyimlerinin aktarılması ile devam etti. Atölyenin ikinci kısmında ise; öğrenciler ile alan gezisi yapan meslek uzmanları, stüdyoda gruplar halinde yürütülen beyin fırtınasına da katılarak öğrencilere tasarım fikirleri ve ürünleri geliştirmeleri konusunda destek oldular.

atölye 2

Güncel Kent Araştırmaları Atölyesi genel başlığı altında “Multidisipliner Bir Düşünce Üretimi” sağlayacak bir dizi atölye pratiği planladıklarını ifade eden Kulüp Danışmanı Dr. Bige Şimşek İlhan ve Kulüp Başkanı Güleser Mehmetoğlu “vol: 1 | Sürdürülebilir Kampüs” adlı ilk atölye çalışmasının verimli ve keyifli bir deneyim olduğunu, tasarım gruplarının birbirinden farklı ve yaratıcı düşünceler ürettiklerini ve ortak bir paylaşım platformu oluşturarak tema üzerinde çok yönlü bir tartışma geçirdiklerini ve ortak bir manifesto ürettiklerini, bu sayede bekledikleri kazanımları yakalayabildiklerini belirterek, diğer atölyeler için hazırlık içinde olduklarını bildirdiler.

atölye 3

 

Haberin Mimarlık Fakültesi sayfasındaki metni için TIKLAYIN

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü