Gençlerden Farkındalık Çalışması

Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ikinci sınıf öğrencileri Kanserle Savaş Haftası etkinlikleri kapsamında Park AVM’de bir stant açarak vatandaşlara kanser ve kanserden korunma yollarını anlattılar. Gençlerin, Onkoloji Hemşireliği dersi kapsamında açtıkları stantta vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken akademisyenlerimiz de gençlere destek verdi.

Gençlerden Farkındalık Çalışması 01

‘Sağlıklı Beslen Kansere Karşı Dur’ sloganıyla stant açan geleceğin hemşireleri kanserden korunmak için sağlıklı önerilerini ise şöyle sıraladılar:

‘’Kanser oluşumunun yüzde 95’inden çevresel etkenler sorumludur.

Bu etmenlerden biri olan yanlış beslenmenin kanser üzerine etkisi yüzde 30-35’tir.

Yeterli beslenme ve doğru beslenme yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Beslenme alışkanlıklarında ve yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle kanserin görülme sıklığı azaltılabilir.

Kansere karşı sebze, meyve, tahıllar, kuru baklagiller ve kuruyemişler tüketilmesi gerekirken yağlı etler, sucuk sosis salam, yağda kızarmış besinler, tuzlanmış ve tütsülenmiş besinler ile doğrudan ateşte pişirilmiş besinlerden uzak durulmalı.

Fazla kilolu olmaktan kaçınılmalı, kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Haftada üç dört kez 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Hazır satılan yiyeceklerin etiketleri incelenmeli, fazla katkı maddesi içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.’’

Gençlerden Farkındalık Çalışması 03

Etkinlikte öğrencilerine eşlik eden Onkoloji Hemşireliği dersi sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Nurhan Doğan kanserin dünyada ve ülkemizde en sık tanı konulan, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada ölüme neden olan hastalık olduğunu söyledi.

Çevresel faktörlere dikkat edildiği takdirde kanserin önlenebilir bir hastalık olarak kabul edildiğini kaydeden Doğan; ‘’Kanserle savaşmak için doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması, fiziksek aktivite, stresle baş etme yöntemlerinin geliştirilmesi, kimyasallar ve radyasyondan korunma/kaçınma, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınılması gerekmektedir.” dedi.

Stanttı ziyaret eden Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran ise, erken teşhiste oldukça önemli olan kanser taramalarının, ücretsiz olarak yaptırılabilmesi amacıyla, Amasya İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Yaşam Merkezi, Aile Hekimlikleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ya da Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ilgili birimlerine başvuru yapılabileceğini belirtti.

Gençlerden Farkındalık Çalışması 02

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü