Erken Kodlayan Ödül Aldı!

Geçtiğimiz akademik yıl BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) öğrencilerimiz tarafından topluma hizmet dersi kapsamında Fatih İlkokulu öğrencilerine KODLAMA I atölye eğitimi verilmişti. Aldıkları eğitimle bilgisayar oyunu kodlayan çocuklar, Microsoft, Finansbank ve Habitat sponsorluğunda yapılan "KODU CUP TÜRKİYE 2017" yarışmasına katılıp yüz ekip arasından dördüncü oldular.

kodlama3 (1)

Ödül sonrası Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay’a bir ziyaret gerçekleştiren Fatih İlkokulu Müdürü Hasan Ilıcak, Öğretmen Berrak Sarıçam ve öğrenciler desteklerinden dolayı Amasya Üniversitesi ailesine teşekkür ettiler.

kodlama1 (1)

HARŞENA Ekibinin Sloganı 'Erken Kodlayan Yol Alır'

“Erken Kodlayan Yol Alır” sloganıyla ödül alan proje hakkında bilgi veren Öğretmen Berrak Sarıçam, ‘’Çocuklarımız haftanın iki günü Amasya Üniversitesi bilgisayar laboratuvarında bölüm öğrencileri gözetiminde KODLAMA I atölye eğitimi aldılar. Atölye grubumuzda olan öğrenciler arasından üç öğrencimizi de Microsoft, Finansbank ve Habitat sponsorluğunda yapılan "KODU CUP TÜRKİYE 2017" yarışmasına hazırladık. Öğrencilerimiz Kültür Turizmi dalında "Labirentten Kaçış’' adlı kendi hazırladıkları ve kodunu yazdıkları oyunla yarışmaya katıldılar. Türkiye’nin dört bir tarafında yüzden fazla ekibin başvurduğu oyunlar, alanında uzman bir ekip tarafından incelenerek ön eleme sonucunda HARŞENA adlı takımımız ilk beşe kalarak final programına katılmaya hak kazandı. Finalde; 8-11 yaş grubunda İstanbul’dan Astro Girls, İzmir’den The Spirit of Adventure ve TED Gamers, Amasya’dan Harşena, Ankara’dan Ted Code Land takımları yarıştı. Finalde; ise takımımız dördüncü oldu. Geçtiğimiz yıl ki ziyaretimizde Rektörümüz de oyunumuzu test edip değerli görüşlerini bizimle paylaşmıştı. Bilgisayar alanındaki önemli isimlerin hepsinin ortak özelliği, küçük yaşta programlama öğrenmiş olmalarıdır. Bu çalışmalar çocuklarımızın geleceği için vizyon oluşturmalarında önemli bir katkı sağladı. Bu noktada bizlere verdiği destekten ötürü başta Rektörümüz olmak üzere hocalarımıza öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.’’ cümlelerini kaydetti.

Rektörümüz Orbay ise eğitimin her kademesine destek verdiklerini dile getirerek ödüle giden yolda emeği geçen öğrencilerimizi ve öğretmenimizi tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

kodlama2

kodlama5 (1)

kodlama4 (1)

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü