Ebeler Günü ve Hemşireler Gününü Kutladık

5 Mayıs Dünya Ebeler Günü ve 12 Mayıs Dünya Hemşireler günü Sağlık Yüksekokulumuz tarafından düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. İpekköy Yerleşkesinde düzenlenen etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay,Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Seval Müsüroğlu, Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezi ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları, personelimiz ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmalarını yapan Rektörümüz Orbay ve Sağlık Yüksekokulu Müdürü Müsüroğlu Ebeler ve Hemşireler Gününü kutlayarak bu iki önemli günün önemine dair birer konuşma yaptılar.

EBELER

Program Cumhuriyet Üniversitesinden Adli Bilimciler Derneği ALARM ve DAB Başkanı Akademisyen – Yazar Sefer Darıcı, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinden Doç. Dr. Nurten Kaya ve Adnan Menderes Üniversitesi Aydın Sağlık Yüksekokulundan Prof. Dr. Zekiye Karaçam’ın konferansıyla devam etti.

Akademisyen-Yazar Sefer Darıcı “Subliminal Uyaranlar ve Hemşirelik: Bir Medya Analizi” konulu konuşmasında subliminal uyaranları duyu organlarının fark eşik değerlerinin altında verilen ve kişilerin bilinçli olarak fark edemediği uyaranlar ile fark eşik değerlerinin üstünde verilmekle birlikte bilinçli dikkatin odaklanmadığı uyaranlar olarak tanımlandığını belirterek literatürden subliminal mesajlar ile ilgili yapılmış çalışma örneklerini paylaştı.

Doç. Dr. Nurten Kaya “Uluslararası Hemşireler Konseyi’nin 2017 Teması: Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmada Hemşirelerin Rolü” konulu konuşmasında Uluslararası Hemşireler Gününün tarihçesini, sürdürebilir kalkınmanın boyutlarını, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada izlenecek temel ilkeleri, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine hemşirelik alanında yapılan katkıları dünyadan örnekler sundu. 

EBE3

Prof. Dr. Zekiye Karaçam “Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde Ebelerin Yasal Yetki, Görev ve Sorumlulukları” konulu konuşmasında 2017 ICM temasını (ebeler, anneler & aileler: hayat arkadaşları)  ülkemizde ebelik eğitiminin mevcut durumunu, ebelik mesleği ile ilgili yasal düzenlemeleri, birinci basamak sağlık hizmetlerinde (ASM, TSM ve Sağlık Evi) ebelerin yasal yetki, görev ve sorumluluklarını dinleyicilere aktardı.

Programın kapsamında Hemşirelik Uygulama Laboratuvarından örnek videolar, okulumuz öğrencilerinin anılarından oluşan dia gösterisi sunuldu. Ebelik Bölümü öğrencilerinin Öğr. Gör. Duygu Murat Öztürk danışmanlığında hazırlamış olduğu Tiyatro Gösterisi yoğun ilgi topladı.

EBE4

Tüm konuşmacılara üniversitemiz tarafından dikilen fidanların koordinatlarının yer aldığı sertifikalar, Sağlık Yüksekokulunda bilimsel çalışma yapan Hemşirelik Bölümü Öğrencileri Seçil Bulut, Melike Günay, Semra Göğçeoğlu, Elif Canik, Sümeyye Tonkuş, Gizem Karabacak, Hülya Büyük ,Elif Boz, Esra Uğur, Büşra Altunışık, Sümeyya Helvacı ve Ebelik Bölümü öğrencisi Ülkü Özsoy’a, tiyatro grubunda yer alan Ebelik Bölümü öğrencileri Ayşe Mine Topcu, Kübra Yılmaz, Ezgi Nur Sevim Tiryakioğlu, Damla Keçe, Fadimenur Genç, Funda Zeytin, Hanife İlbuğa, Hatice Gökçe, Melek Korkmaz, Sedanur Ay’a ve düzenleme komitesine teşekkür belgesi takdim edildi.

EBE6

Program müzik etkinliği ve kokteylin ardından sonlandı.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü