Dış Değerlendirmeyi Önemsiyoruz

Yükseköğretim Kalite Kurulu takım üyeleri “2018 Yılı Kurumsal Dış Değerlendirme Programı” kapsamında Amasya Üniversitesine bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Prof. Dr. Naci Tolga Saruç başkanlığındaki takım üyeleri katılımıyla üniversitemiz senato salonunda yapılan toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay; üniversitemiz Kalite Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Telhat Özdoğan ve komisyon üyeleri katıldı. Takım üyeleri, kurumu genel olarak tanımak üzere Milli Hakimiyet ve İpekköy yerleşkelerinde bulunan laboratuvar, derslik, kantin, kütüphane gibi bazı ortak mekânları da ziyaret ettiler.

Dış Değerlendirmeyi Önemsiyoruz 01

Kalite Kültürü konusunda ki farkındalıkların arttırılmasının hızlı gelişen kompleks dünyaya ayak uydurabilmenin yöntemlerinden biri olduğunu vurgulayan Kalite Kurulu Takım Başkanı Prof. Dr. Naci Tolga Saruç, üniversitelerin kendi bünyelerinde kalite güvence sistemini yapılandırırken uluslararası gelişmeleri, ülkemizin ve YÖK’ün öncelikleri ve hedefleri doğrultusundaki çıktılarını dikkate alan iç değerlendirme, akreditasyon, kalite ve performanslarını oluşturmaları gerektirdiği ifade etti. Saruç, “Kalite Komisyonun kuruluş ve çalışma felsefesi, birimlerin ziyaret edilmesi, ilerleyen periyotta bu ziyaretlerin daha ayrıntılı bir şekilde öğrenci-akademisyen, laboratuvar, sosyal, sportif tesisiler gibi fiziksel alanların değerlendirilmesi, ziyaret edilen bu yerlerin swot analizini yapılarak Amasya Üniversitesinin stratejik planlarına ışık tutacak bir planlama yoluna girilmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Dış Değerlendirmeyi Önemsiyoruz 02

Dış değerlendirmeye kurumsal olarak müracaat ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Metin Orbay, “Yükseköğretim Kalite Kurulunun yapacağı bu dış değerlendirmeyi son derece önemsiyoruz. Üniversitemiz kısa zaman içerisinde önemli mesafeler kaydetti ancak yükseköğretim alanında meydana gelen gelişmeler ve uygulamalar, eğitim-öğretim süreçlerinin sürekli iyileşmesi kaynaklı yaptığımız işlerin bir dış değerlendirmeye tabi tutulması bizim için çok değerli. 2020-2024 Dönemi Stratejik Planının hazırlanmasına yönelik çalışmalarımızın devam ettiği şu günlerde, Yükseköğretim Kalite Kurulu takım üyesi hocalarımızın tavsiye, öneri ve yapacakları değerlendirmelerin bizlere ışık tutacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.” dedi.

Dış Değerlendirmeyi Önemsiyoruz 03

Dış Değerlendirmeyi Önemsiyoruz 04

Üniversitemiz Kalite Komisyonu sayfası için tıklayınız.

Yükseköğretim Kalite Kurulunun kuruluş süreci ile ilgili Mevzuat metni için tıklayınız. 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü