Başarı İçin Hayal Kurun

Genç Düşünce Kulübü tarafından düzenlenen ‘Liderlik ve Etkin İletişim’ konferansına Vizyon Gençlik Derneği Başkanı Eğitimci-Yazar Rahim Türk konuşmacı olarak katıldı. Milli Hakimiyet yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa üniversitemiz öğrencilerinin yanı sıra Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat da katıldı.

Başarı İçin Hayal Kurun 01

Kendi deneyimleri ve tarihe ve kamuoyuna mal olmuş kişilerin hayatlarından örnekler veren Türk gençlere hayal kurmalarını ve hayallerinin peşinden gitmelerini tavsiye etti.

Liderliğin öğrenilebilen bir meziyet olduğunu belirten Türk fiziksel özelliklerin lider olmak için bir kıstas olamadığını söyledi. Türk; ‘’Kimse annesinin karnından lider olarak doğmaz. Etkili bir hatip olmak için çok çalışmak gerekiyor. Konuşma bozukluklarından kurtulmak mümkün. Bunun için bazı çalışmalar yapabilirsiniz. Telefon ses kayıt cihazını açarak bildiğiniz bir konuda konuşun, sonra dinleyin ve konuşma bozukluklarınızı yazın. Hatalarınızla yüzleşin, tekrar aynı konuşmayı yapın ve hatalarınız olan yerlerde nefes alın. Bir nefes her şeyi çözecektir.’’ dedi.

Başarı İçin Hayal Kurun 02

Liderin içinde bulunduğu kitlelerin, toplumun, kümenin tutum ve davranışlarını değiştirebilen, onların fikirlerine kararlarına yön verebilen kişi olduğunu ifade eden Türk; ‘’Lider gerektiğinde zor kararlar almasını bilir. Bu kararların arkasında durmak zorunda olduğunu da bilir. İstişare eder ve kararını öyle verir.  Lider ikna kabiliyetine sahip kişidir.’’ cümlelerini kaydetti.

İş hayatına atılacak gençlere çeşitli önerilerde bulunan Eğitimci-Yazar Türk, ‘’Zaman stres ilişkisini iyi yönetmeli, başarıya aç olmalısınız. İdealist olun. Hayalleriniz hedefleriniz olmalı. Mutlu olacağınız işleri yapmalısınız. Pazartesi sendromu işini sevmeyen insanların yaşadığı sendromdur. Lider olmak istiyorsanız özgüven sahibi olmalısınız. Her konuda fikir beyan etmeyin, biliyorsanız konuşun, bilmiyorsanız dinlemeyi tercih edin. Eğer acemiyseniz kürsü varsa muhakkak kürsü kullanın, bu hatibi rahatlatan bir durumdur. Kıyafetleri sunuma uygun seçin, sabit mikrofon varsa kullanın. Mikrofona vurmayın, Yazılı metinden konuşurken notları elinizde tutmayın, kürsüye bırakın. Notlar ve salon arasında göz teması kurun. Ayrıca ellerinizi kullanarak anlatım yapmanızı, heyecanınızı belli etmemek için de parmak uçlarınızı bir arada tutmanızı, derin nefes alarak konuşmanızı tavsiye ederim. Az ve öz konuşmak makbuldür. Konuşurken insanların gözünün içine bakın, beden dilini iyi kullanın.’’ dedi. 

Başarı İçin Hayal Kurun 03

Program sonunda okurları için kitaplarını da imzalayan Türk’e Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat tarafından ‘fidan dikme’ sertifikası takdim edildi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü