Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100 Yaşında

Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin yüzüncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim üniversitemizde bir konferans verdi. Büyükelçi ve beraberindeki heyet konferans öncesi Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette üniversitemizdeki Azerbaycanlı öğrencilerin durumu, değişim anlaşmaları kapsamında yapılan ziyaretlerin artırılması ve yükseköğretime ilişkin konular görüşüldü.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100 Yaşında 01

İpekköy yerleşkesi konferans salonunda gerçekleşen programa ise Valimiz Dr. Osman Varol, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, kamu kurum kuruluş ve sivil toplum temsilcileri, personelimiz ve çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Köklü Bir Tarihimiz Var

‘’Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin 100. Yılı; Azerbaycan Türkiye İlişkileri ve Bölgesel Güvenlik’’ konulu konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin çok köklü bir tarihi olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100 Yaşında 02

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yüzüncü kuruluş yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Orbay; ’Türklüğün Kutup Yıldızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın kaderi kaderimiz, neşesi neşemizdir’ sözleri iki devletin ne kadar bir birbirine bağlı olduğunu göstermektedir. Her iki cumhuriyetin de yüzüncü yılını kutlayacağımız şu günlerde gençlerimize şunu söylemek istiyorum. İki ülke cumhuriyetinin de harcında Türk insanının imanı ve kanı vardır. Dolayısıyla cumhuriyetlerimizi yaşatmak ve ilelebet sürdürmek siz Türk gençliğinin vazifesidir.’’ dedi.

Güçlü Bir Ülke Olmak Zorundayız

Valimiz Dr. Osman Varol ise yaptığı konuşmada Azerbaycanlı heyeti ilimizde ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduklarını kaydetti.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100 Yaşında 03

Azerbaycan ile olan ilişkilerin gönülden gelen duygular olduğunu kaydeden Varol; bu duyguların en güzel ifadesinin ise ‘Tek Millet, İki Devlet’ kavramı olduğunu söyledi.

Vali Varol şöyle devam etti:

“İki ülke arasındaki bağ tarihsel süreçte hiçbir zaman zayıflamamıştır. Türkiye ve Azerbaycan’ın uzak ve yakın tarihinde birbirlerine destek oldukları, kol kanat gerdikleri çok hayati anlar vardır. Özellikle dil kavramının üzerinde hassasiyetle durmak gerekir. Eğer insanlar anadilleri ile konuştuklarında birbirlerini anlayabiliyorlarsa bu aralarında çok kuvvetli, çözülmez bir bağ olduğunu gösterir.

Dünyanın içerisinde olduğu sürece bakıldığında önümüzdeki günlerin çok huzurlu olmayacağını görüyoruz. Bizim coğrafyamız farklı dönemlerde farklı sebeplerden dolayı cazip bir bölge olmuştur. Her dönemde insanlığın sahip olmak, kontrol altına almak istediği bir bölgedeyiz. Bugün de dünyanın en önemli doğal kaynaklarının tam ortasındayız. Bundan dolayı etrafımızdaki güvenlik sorunları hiçbir zaman tam anlamıyla bitmiyor. Bunların üstesinden gelmek için öncelikle güçlü bir ülke olmalıyız.  Aynı zamanda değerlerimizi koruyabilen bir ülke olmalıyız. Gelecekteki varlığımızı sürdürebilmemiz siz gençlere bağlıdır. Özellikle milli ve manevi değerlerimize sahip olarak, aynı zamanda modern dünyanın ihtiyaçlarına karşılık vererek yetişmeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca çok okuyun ve kendinizi yetiştirin. Bizler de elimizden geleni yapıp sizlere yardımcı olmaya gayret edeceğiz.Ben tekrar bu etkinlik için Rektörümüze ve misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

Türkiye-Azerbaycan’ın Gücü Bölgenin Lehinedir

Büyükelçi Hazar İbrahim yaptığı konuşmada iki ülkenin hep kardeşlik duygusuyla hareket ettiğini ve iki ülke arasında güçlü bir manevi bir bağ olduğunu belirtti.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100 Yaşında 04

Türkiye’ye atandığında ilk önce Çanakkale Şehitliğini ziyaret ettiğini söyleyen Büyükelçi; Çanakkale’de Türk ve Azeri şehitlerin koyun koyuna yatmasından alınacak çok ders olduğunu belirtti. Yüz yıl önce Azeri gençlerin gönüllü olarak Türk halkının yanında savaştığını ve şehit düştüğünü ifade eden Büyükelçi; 1918 Rusya-Azerbaycan Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğunun Azerbaycan’a asker gönderdiğini, bu savaşta yüzlerce Türk askerinin şehit düştüğü söyledi. İbrahim; bu olayın anısına Türk Şehitliği ve Anıtı yapıldığını kaydetti.

Türk ve Müslüman âleminde ilk kez cumhuriyet yönetim şeklinin Azerbaycan Halk Cumhuriyetinde uygulandığını belirten Büyükelçi; bu bağlamda Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin birçok kardeş ülkeye örnek olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100 Yaşında 05

Türkiye ve Azerbaycan halklarının her zaman birbirlerine maddi ve manevi destek olduğunu söyleyen Büyükelçi; ‘’Kurtuluş Savaşı yıllarında Azerbaycan halkı, Türk halkına cüzi bir miktar olsa da maddi yardımda bulunmuştur. Savaş bitince Atatürk Azeri görevlilere yazarak ne kadar borçları olduğunu sormuştur. Azeri görevliler ise kardeşin kardeşe borcu olmaz diye cevap vermiştir.’’ cümleleri salonca uzun süre alkışlandı.

1991 yılında Sovyetler Birliği dağılınca Azerbaycan’ın bağımsızlığının yeniden sağlandığını kaydeden Büyükelçi ‘’Ülke olarak zor durumdaydık; yetişmiş kadrolarımız, ordumuz yoktu. Bu dönemde Türk kardeşlerimiz ordumuzu eğittiler, dünyanın her yerindeki büyük elçiliklerini bizlere açtılar.’’ dedi.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100 Yaşında 06

Azerbaycan yönetiminin bugün yürüttüğü başarılı siyasetten dolayı, ülkenin uluslararası arenada tanındığı ve saygı gördüğünü vurgulayan Büyükelçi İbrahim, bugün ülkenin iyi eğitilmiş, güçlü insan kaynağına sahip olduğunu belirtti.

Ekonomik yatırımlar bağlamında da iki ülkenin köklü ilişkileri olduğunu ifade eden Büyükelçi; Azerbaycan’ın Türkiye’ye 20 milyar dolarlık yatırım yaptığını söyledi.

Gerçekleştirilemez gözüyle bakılan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projelerinin iki kardeş ülkenin iş birliği sayesinde hayata geçildiğini de ifade etti.

Bölgenin güvenliği için Türkiye ve Azerbaycan birlikteliğinin önemli olduğunu kaydeden İbrahim; Türkiye-Azerbaycan ilişkilerindeki manevi, ekonomik ve siyasi gücün bölgenin en büyük artılarından biri olduğunu söyledi.

Gençlere ve üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten Büyükelçi; Türk ve Azeri gençlerin çok çalışarak iki ülkenin geleceğinde etkin rol oynamalarını istedi.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100 Yaşında 07

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü