Aşırı Tuz Tüketimi Azaltılmalı

Üniversitemiz yemekhanelerine fazla tuz tüketiminin zararları hakkında bilgilendirme yapan afişler asıldı. Öğrenci ve personel yemekhanelerine asılan bilgilendirici afişlerde günlük tüketilmesi gereken tuz miktarının 5 gram olduğu; ülkemizde ise bunun üç katı oranında tuz tüketildiği belirtiliyor.

tuz 1

Aşırı tuz tüketiminin birçok hastalığa neden olduğunu belirten afişlerde sağlıklı ve kaliteli yaşam için tuz tüketimine özen gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan üniversitemiz Diyetisyeni Cansu Memiç; ‘’Sağlık Bakanlığı tarafından 2011 yılından itibaren “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” yürütülmektedir. Biz de bu kapsamda zaman zaman tuzun zararları ile ilgili çeşitli bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Ülkemizde tuz tüketimi normalden üç katı daha fazla; bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Tuz kan basıncını artırarak kalp hastalıklarına da sebep olabiliyor zira ülkemizdeki ölümlerin en çok kardiyovasküler hastalıklarından kaynaklandığını biliyoruz. Ayrıca fazla tuz tüketimi obezitenin de sebeplerinden biridir. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçmek için zaten gıdalardan hazır olarak karşıladığımız tuz miktarını en aza indirmek sağlığımız için yerinde bir karar olacaktır.’’ dedi.

Öğrenci yemekhanesinde yemek yiyen öğrencilerimizden Bengisu Ata, aşırı tuz kullandığını ifade ederek bilgilendirici afişleri okuduktan sonra tuz tüketimini azaltacağını kaydetti.

TUZ 2

Zahide Uslu adlı öğrencimiz ise anatomi dersinde de tuzun zararlarını işlediklerini; ama alışkanlıklar sonucu yemeğin tadına bile bakmadan tuz attığını; bilgilendirici çalışmaların artmasını ve daha görünür kılınmasını istediklerini söyledi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü