Antibakteriyel Direnç Kanserden Daha Ölümcül Olacak

Üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO ve Sağlık Bakanlığı Amasya İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle ‘’Akılcı Antibiyotik Kullanımı, Mikrobiyota ve Farmakovijilans’’ başlıklı bir konferans düzenlendi. İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda yapılan etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Vali Vekili Ferhat Burakgazi, Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Faruk Tonga, Amasya İl Sağlık Müdürü Mehmet Rüştü Ertosun, Amasya Halk Sağlığı Müdürü Öner Nergiz, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, eczacılar, kamu kurum temsilcileri, personelimiz ve öğrenciler katıldı.

foto2

Programın açılış konuşmalarını Rektörümüz Orbay ve İl Sağlık Müdürü Ertosun yaptı. Orbay konuşmasında; ‘’Bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği bir ortamda temel bilimlerde yapılan çalışmalar sağlıktan ekonomiye, iletişimden pek çok alana kadar hayatımızı doğrudan ilgilendiriyor. Dünya istatistiklerine baktığımız zaman ortalama yaşam süresinin çok daha yukarılara çıktığını, bunun da sağlık alanında yapılan çalışmalara ve sağlık çalışanlarına borçlu olduğumuzu görüyoruz. Tabi bu iyi gelişmelerin bazen kontrolsüz kullanıldığında birey, aile, toplum üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Bu olumsuz etkileri azaltmak için hepimize görevler düşüyor. Bizler de bir eğitim kurumu olarak toplumu bilinçlendirmek, eğitmek için üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirme gayreti içindeyiz. Bu noktada Sağlık Yüksekokulu ve Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun; İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliğimizle uyum içinde çalışıyor. Bugünkü etkinliğe katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.’’ dedi.

foto1

Akılcı ilaç kullanımının Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1985 yılında ilk defa tarif edildiğini belirten Amasya İl Sağlık Müdürü Mehmet Rüştü Ertosun akıllı ilaç kullanımın kişilerin klinik bulgularına ve kişilik özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve en kolay ulaşabilmek olarak tanımlandığını kaydetti. Ertosun; ‘’Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akıllı ilaç kullanımında farkındalığın sağlanması amacıyla toplum bilincinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Amasya Kamu Hastaneleri Birliği, Amasya İl Sağlık Müdürlüğü, Amasya Halk Sağlığı Müdürü işbirliğiyle akıllı ilaç kullanımı konusunda farkındalık çalışmaları paydaşlarımızın da desteğiyle yürütülmektedir.’’ ifadelerini kullandı.

Program konferans sunumlarıyla devam etti.

Antibakteriyel Direnç Kanserden Daha Ölümcül Olacak

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu Daire Başkanı Mesil Aksoy; ‘Akılcı İlaç Kullanımı Faaliyetleri ve Verilerle Antibiyotik Kullanımı’ başlıklı bir sunum yaptı. Dünya Sağlık Örgütünün tahminlerine göre, ilaçların yüzde 50′sinden fazlasının uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, sağlanmakta veya satılmakta olduğunu söyleyen Aksoy;  tüm hastaların yarısının da ilaçlarını doğru şekilde kullanamadığını belirtti.

foto4

2016 yılında aile hekimlerince yazılan antibiyotik bulunan reçete yüzdelerini paylaşan Aksoy; Türkiye geleninin yüzde 29.53 olduğunu,  en yüksek oranın yüzde 48.2 ile Mardin’de, en düşük yüzdenin ise yüzde 18. 4 ile Artvin’de olduğunu kaydetti.

Reçete Bilgi Sistemi 2016 verilerine göre Amasya’daki antibiyotik kullanımıyla ilgili de bilgi veren Aksoy; Amasya’nın antibiyotik bulunan reçete yüzdesinde Türkiye ortalamasının altında olduğunu; Karadeniz Bölgesinde ise bölge ortalamasın üstünde olduğunu kaydetti.

İspanya, Azerbayca, Amerika, Belarus gibi 42 ülkeyi kapsayan bir araştırmada antibiyotik kullanımında ülkemizin ilk sırada olduğunu kaydeden Aksoy; bu verilere göre Hollanda’da antibiyotik kullanan bir bireyden on kat daha fazla antibiyotik kullandığımızı söyledi.

Bakterilerin de zamanla antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiğini kaydeden Aksoy;  ABD’de 23 bin, AB ülkelerinde ise 25 bin hastanın her yıl antibiyotiklere karşı direnç geliştiren mikroorganizmalar sebebiyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

2050 yılında 10 milyon insanın antibakteriyel direnç nedeniyle hayatını kaybedeceğinin öngörüldüğünü belirten Aksoy; kanser hastalıklarıyla ilgili yapılan araştırmada da 6 ila 8 milyon hastanın hayatını kaybedeceği yani 2050’de antimikrobiyal direncin kanserden daha ölümcül olacağını belitti.

Toplumun her kesimini sorumluluk bilinciyle eşzamanlı çaba sarf etmeye davet eden Aksoy; ‘’Şimdiden almış olduğunuz ve alacağınız sorumluluk için herkese teşekkür ediyorum.’’ cümleleriyle sunumunu bitirdi.

Gökyüzündeki Yıldızlardan Daha Çok Mikroorganizmamız Var

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Hastalıkları A.B.D Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara sunumunda bağırsak florasında bulunan mikrobiyotayı anlattı.

İnsan vücudunda gökyüzündeki yıldızlardan ve bugüne kadar dünya üzerinde yaşamış insan sayısından daha fazla mikroorganizma olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kara;  mikroorganizmaların insan vücudunun her yerinde olduğunu; ama en fazla kalın bağırsaklarda  mevcut olduğunu söyledi

foto5

Mikrobiyotanın insan vücudu için çok önemli olduğunu kaydeden Kara; mikroorganizmaların anne karnındayken kazanmaya başlandığını; doğumla beraber de gastromine sisteme yerleştiğini söyledi. Kara; ‘’Anne karnındayken anne stres yaşarsa mikroorganizma sayısı değişiyor. Anneye antibiyotik verildiğinde değişiyor,  sezaryen doğumda değişiyor. Normal doğumda çocuk annedeki mikroorganizmların hepsini alıyor. Sezaryende ise doktorun elinde ne varsa onu alıyor.’’ dedi.

Kara sözlerine şöyle devam etti:

‘’Normal doğan ve sezaryenle doğan bebeğe baktığımızda bebeklerin mikrobiyotası inanılmaz farklı. Sadece bebekken değil yaşamı boyunca bu fark devam ediyor. Sezaryenle doğan çocuklarda astım daha yüksek oluyor. Çocuk sezaryenle doğarsa yaşamının ilk on yılında diyabet, astım çölyak gibi hastalıklar daha fazla görülüyor.

Çocukda doğum kadar beslenme de önemli; anne sütü ve mamayla beslenen çocuk arasında ciddi farklar var. Annenin memesini emerken bile çocuk mikrobiyotayı alıyor. Anne sütü almayan çocukta alerji riski yüksektir. Anne sütüyle beslenen çocuk daha az hasta oluyor; bağırsak hastalığına daha az yakalanıyor; ilerde kansere, şeker hastalığına yakalanma riski daha az oluyor. ‘’

Korumacı Anneler Dikkat!

Steril ortamda büyütülen çocuklarda hastalık risklerinin çok daha fazla olduğunu kaydeden Dr. Kara; ‘’Günümüzün anneleri bebeklerini korumayı çok seviyor, ama çocuğu ne kadar korursanız hastalık riski o kadar artıyor. Çocuk sokağa çıkmalı, toprakla oynamalı; korumacı olmayan annelerin çocukları daha az egzama, astım, gıda alerjisi oluyor. Anne yere düşen emziği ağzına alıp bebeğe verirse o çocuk ilerde egzama, astım, gıda alerjisi olmuyor.’’ dedi.

foto3

Çeşitlilik Çok Önemlidir

Prof. Dr. Kara; ‘’Yapılan araştırmalarda eğer bebek yaşamının ilk 6 ayında antibiyotik ile karşılaştıysa -diğer tüm faktörler arındırıldığında- o bebek ilerde obez oluyor. Bir çocuk küçükken ne kadar çok antibiyotik alırsa ilerde astım, gıda alerjisi, diyabet olma riski de o kadar yükseliyor. Çocuklara yaptığınız şeyin etkisi ömür boyu sürebiliyor. Anne karnında antibiyotikle karşılaşma, doğum ve doğumdan hemen sonra antibiyotikle karşılaşma ilerisi için büyük sorunların habercisidir.’’ ifadelerini kullandı.

Beslenmede çeşitliliğin de önemine değinen Aksoy; ‘’Eskiden tükettiğimiz yoğurdu, tarhanayı artık tüketmiyoruz; daha çok steril, hazır gıdalarla besleniyoruz. Mikrobiyata çeşitliliğimizi her geçen gün azaltıyoruz. Mikrobiyotalar 100 bin yıldan daha fazladır bizimle yaşıyor, zengininden fakirine herkeste var. Bir de çocukken alırsanız hayat boyu sizinle kalıyor. Şimdi 100 bin yıldır insanlarla beraber yaşayan, insanların yüzde 95’in de olan şey kötü olabilir mi? Tanısı kesin konulmuşsa, hayat kurtaracaksa antibiyotik kullanalım; ama gereksiz antibiyotik kullanımının kayıpları çok daha fazla oluyor.’’ cümlelerini kaydetti.

Beklenmedik Yan Etkilerin Bildirilmesi Çok Önemli

Marmara Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Toksikoloji A.B.D Farmakogenetik ve İlaç Güvenliliği Birimi Başkanı Prof. Dr. Semra Şardaş ‘Akılcı İlaç Kullanımına Farmakovijilansın Katkısı’ başlıklı bir sunum yaptı.

Farmakovijilansın; ilaçların geliştirilme aşamasında ve geliştirilip ruhsat aldıktan sonra klinikte hastalar üzerindeki kullanımlarıyla ilgilendiğini belirten Şardaş; ilaçların piyasa sürülmeden önce etkin ve güvenli olduklarının, preklinik ve klinik çalışmalar ile ispatlanarak ancak onay alabildiğini kaydetti.  Farmakovijilans sistemin amacının riskleri ve risk faktörlerini en kısa sürede tespit edebilmek olduğunu belirden Şardaş;  bu tespitlerde en önemli kaynağın ise geri bildirimler olduğunu söyledi.

foto6

Yan etkilerin raporlanması için herkese görev ve sorumluluk düştüğünü kaydeden Şardaş; ‘’İlaç kullanma talimatında yazmayan bir yan etki görüldüğünde hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.’’ bilgileriyle sunumunu noktaladı.

foto7

Konferans bitiminde Rektörümüz Orbay ve protokol üyelerince katılımcılara ‘Ağaç Dikme Sertifikası ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Program İl Sağlık Müdürlüğünce üniversitemize tahsis edilen ambulansın devir teslim töreniyle devam etti.

İlgili Haber:

Paramedik Öğrencilerimize Tam Donanımlı Ambulans