Aile Toplumun Temel Taşıdır

İslam hukukunda ailenin yeri bağlamında çalışmaları bulunan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çolak; üniversitemizde bir konferans verdi. İlahiyat Düşünce Kulübü organizasyonuyla gerçekleşen programda İslam’ın Aileye Bakış Açısı işlendi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir’in de katıldığı programa öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.

Aile Kavramı İnsanlık Tarihi Kadar Eskidir

Ailenin insanlık tarihi kadar eski bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Prof. Dr. Çolak; Kuran’da iki konunun çok ayrıntılı bir şekilde ele alındığını; bunların aile hukuku ve miras hukuku olduğunu söyledi. Çolak, aile hukukuyla ilgili Kuran’da yüze yakın ayet ve birçok da hadis olduğunu belirtti.

İslamiyetin toplum yapısına önem verdiğini belirten Çolak; bir toplumda aile kurumu ne kadar sağlamsa o toplumun temellerinin de o kadar sağlam olacağını kaydetti.

çolak

İyi, huzurlu bir evlilik için eş seçimine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Çolak; evliliğin sadece fiziksel ya da maddi özellikler üzerine kurulmaması gerektiğini; ahlak, namus, dürüstlük gibi özelliklerin ön planda tutulması gerektiğini belirtti.

Evlilikte eşler arasında ‘rıza’nın olmazsa olmaz kural olduğunu önemle belirten Dr. Çolak. Hz. Ali’nin Hz. Fatıma’yı istediğinde Peygamberimizin ‘’Benim açımdan problem yok; ama kızıma sormalıyım.’’ dediğini aktardı.

Aşırı masraflı nişan ve düğün merasimlerinden kaçınılması gerektiğini ifade eden Çolak; ‘’Servet, mutluluk sebebi olsaydı zenginler hiç boşanmazdı.’’ dedi.

Eşler Birbirinin Nazını Çekmeli

Eşlerin birbirlerine karşı dürüst olması gerektiğini kaydeden Çolak; eşler arasındaki kıskançlık düzeyinin de hastalık derecesinde olmaması gerektiğini söyledi.

Aile kurumunun birbirine tahammül etmeyi, eşlerin birbirinin nazını çekmeyi gerektirdiğini vurgulayan Çolak, eşlerin birbirlerine güzel sözler söylemesinin ve birbirlerini şımartmalarının önemine dikkat çekti.

Eşler arasındaki istişarenin de önemli olduğunu ifade eden Çolak; ‘’İstişare sorumluluğu paylaşmaktır, karşıdakinin fikrine değer vermektir.’’ dedi.

Aile içindeki tartışmaların üslubuyla yapıldığında aileyi güçlendirdiğini kaydeden Çolak; fakat tarafların yenilmeyi de bilmesi gerektiğini söyledi.

çolak1

Her şeyin altında bir bit yeniği aramamak gerektiğini belirten Çolak; ‘’Birbirinize karşı silemeyeceğiniz sözler söylemeyin.’’ uyarısında bulundu.

Evlatlara güzel örnek olunması gerektiğini belirten Çolak; çocukların söylenenlerden çok yapılanları öğrendiğini kaydetti.

‘Ben’ yerine ‘biz’ diyebilmenin önemli olduğunu ifade eden Çolak; aile bireylerinin sorumluluğunu bilmesi, empati yapabilmesinin ‘sağlıklı aile’ için olmazsa olmaz kural olduğunu söyledi.

Eşlerin birbirlerinin ailelerine de kıymet vermesi gerektiğini söyleyen Çolak; herkesin anne babasının kıymetli olduğunu ifade etti.

İslamiyetin ilk emrinin ‘oku’ olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çolak, gençlerden bol bol okumalarını istedi.

çolak2

Program sonunda Prof. Dr. Abdullah Çolak’a fidan dikme sertifikası takdim edildi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü