Abdallar Topluluğundan Muhteşem Konser

Abdal kültürünün yaşatılması için kurulan Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu, üniversitemizde muhteşem bir konser verdi.

abdallar5

Programa Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, 22. Dönem Kırşehir Milletvekili Hacı Turan’ın yanı sıra kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

abdallar

Program başlamadan önce kısa bir konuşma yapan Rektörümüz Orbay; Anadolu’nun tam orta yerinden Hoca Ahmet Yesevi'nin, Hacı Bektaşi Veli'nin, Âşık Paşa'nın ocağından gelen çok değerli insanların aramızda olduğunu söyledi. Orbay; ‘’Kırşehir, Kırıkkale ve Yozgat arasındaki üçgende konumlanan Abdallar, müzikle özdeşleşmiş bir topluluktur. Yüzyıllardır devam eden Abdallık geleneğine sahip çıkmak, tanıtmak ve gençlerimize aktarmak asli görevimizden bir tanesidir. Anadolu Abdal kültürünü ayakta tutan ve halk ezgilerimizi yaşatan Abdallar Topluluğu temsilcilerinin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.’’ dedi.

abdallar3 (1)

Rektörümüz tarafından kürsüye davet edilen Hacı Turan ise, ‘’Muharrem Ertaşların, Neşet Ertaşların, Hacı Taşanların sazıyla sözüyle yetişen çok değerli sanatçılarımız var. Öz geleneğimizden, öz kültürümüzden gelen Kırşehir Abdallar Topluluğunun bizim için ayrı bir yeri var. Abdal kul manasına gelir. Kul ‘gönülden hitap eden, sözlerini gönülden söyleyen dost’ manasına gelir. Abdallar Topluluğuna, bu güzel geleneği yaşattıkları için; Rektörümüz nezdinde Amasya Üniversitesine ise yapılan çalışmalarla aşıklık geleneğine, abdallık geleneğine destek verdikleri için teşekkür ediyorum.’’ cümlelerini kaydetti.

abdallar3

Abdallar Topluluğu, İç Anadolu yöresine ait bozlak ve oyun havalarıyla salondakileri coşturdu. Halay ve oyunlarla süren programda davul gösterisi ise uzun süre alkışlandı.

abdallar7

İlgili Haber:

Aşıklık Geleneğine Sahip Çıkıyoruz

'Can'lar Üniversitemiz Çatısı Altında Buluştu

Abdallık Geleneğine Sahip Çıkmalıyız

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü