Üniversitemiz ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar’ı Ortaokul Öğrencileriyle Buluşturdu

Üniversitemiz Tarih Bölümü ve Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk-Ortaokulu tarafından bir program düzenlendi. Program kapsamında Tarih Bölümü öğrencilerimizce ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar: Anadolu’nun Öncü Türk Kadınları’ başlıklı bir öğrenci paneli düzenlenirken, Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu öğrencilerince hazırlanan program da izleyiciyle buluştu.  

Üniversitemiz ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar’ı Ortaokul Öğrencileriyle Buluşturdu 02

Türk tarihine mal olmuş dört kadın kahramanın anlatıldığı panelde Araştırma Görevlisi Zeynep Gül Erel panel başkanlığını üstlenirken; Zekiye Yılmaz, Nazmiye Kara, Kübra Yüce ve Cennet Demirkıran adlı öğrenciler de panelist olarak yer aldı. Panelde öğrenciler tarafından tarihte bilinen ilk kadın hükümdar ve ordu komutanı olan Saka Türklerinin Hükümdarı Tomris Hatun, Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’in eşi Altuncan Hatun, Osmanlının ‘Demir Leydi’si olarak nitelendirilen Hatice Turhan Sultan, Türk tarihinin önemli kadın kahramanlarından Nene Hatun anlatıldı.

Üniversitemiz ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar’ı Ortaokul Öğrencileriyle Buluşturdu 04

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat, Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk-Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı, personel ve öğrencilerin katıldığı program Milli Hakimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat yaptığı değerlendirmede; ‘’Üniversitelerin eğitim ve bilim üretmek misyonları yanında bulunduğu şehrin; bölgenin eğitim, kültür ve sosyo-ekonomik hayatına yeni ufuklar açmak, vizyon kazandırmak, öncülük etmek gibi de görevleri vardır. Biz de yaptığımız çalışmalarla bu misyonu yerine getirmeye çalışıyoruz. Tarih bölümü olarak birçok öğrenci paneli yaptık. Bu panellerde birçok kesime hitap ettik. Tarihi Sırtlayan Kadınlar: Anadolu’nun Öncü Türk Kadınları panelini dinlemeye gelenler arasında ilk-ortaokul, lise öğrencilerimiz de vardı.  Konfüçyüs’ün çok güzel bir sözü vardır; bir kelime kararını, bir duygu hayatını, bir insan seni değiştirebilir. Bu paneller genç arkadaşlarımızdan birinin hayatına olumlu bir katkı yapar, ben de bu ülkeye, bu devlete hizmet edeceğim, bunun için var gücümle çalışacağım düşüncesi uyandırırsa ne mutlu bize, amacımıza ulaşmışızdır.’’  dedi.

Polat; öğrenci paneli düzenlemedeki bir başka amaçlarının ise farkındalık oluşturmak, öğrencilerin ilgisini çekmek ve bilgi sahibi olmalarını sağlamak ile öğrencilere güvendikleri hissini vermek olarak özetledi. Polat; ‘’Günümüzde gençlerimizin rol model aldığı kişiler değişti. Biz de gençlerimize rol model olacak değerli insanlarımızı, ecdadımızı öğrencilerimize tanıtalım, bu kişilere dikkat çekelim istedik. Gençlerimize rol model olacak tarihe şan veren kahraman Türk kadınlarımız var; kahramanlık cinsiyet işi değil yürek işidir. Bu panelin düzenlenmesinde emeği gecen öğrencilerimize, onları çalıştıran hocalarımıza teşekkür ediyorum.’’ cümlelerini kaydetti.

 

Üniversitemiz ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar’ı Ortaokul Öğrencileriyle Buluşturdu 03

Öğrencileriyle birlikte panele katılan Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı ise gençlerle, öğrencilerini buluşturmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu söyledi. İlk ve ortaöğretim öğrencilerinin üniversite ortamını görmelerinin onların okul motivasyonunu artırdığını kaydeden Kazancı; Türk milletinin tarihe mal olmuş birçok gerçek kahramanı olduğunu, bu kahramanlar çocuklara öğretilmezse onların yerini Örümcek Adam, Yarasa Adam gibi hayali kahramanların dolduracağını kaydetti. Kazancı bu ve buna benzer programlara öğrencileriyle katılarak onların düşünce dünyasında vatan sevgisi farkındalığı oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Üniversitemiz ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar’ı Ortaokul Öğrencileriyle Buluşturdu 05

Panel sonrasında Tuğgeneral Hikmet Akıncı Ortaokulu öğrencileri değerler eğitimi kapsamında hazırlamış oldukları aralık ayı değeri ‘Sevgi ve Hoşgörü’yü hoşgörünün yüzü olan Mevlana’dan esinlenerek vuslat ve sema gösterisiyle sundular. Program, değerler eğitimiyle ilgili şiir yarışmasında birinci olan Azra Semiha Öztürk’ün şiirini okumasıyla devam etti.

Program sonrasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat panelistleri, onları panele hazırlayan Araştırma Görevlisi Zeynep Gül Erel’i ve Tuğgeneral Hikmet Akıncı Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı’yı tebrik ederek; teşekkür belgesi takdim etti.

Üniversitemiz ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar’ı Ortaokul Öğrencileriyle Buluşturdu 06

Üniversitemiz ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar’ı Ortaokul Öğrencileriyle Buluşturdu 07

Program sonunda Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı ve öğretmenleri Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay’ı makamında ziyaret ettiler.

Üniversitemiz ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar’ı Ortaokul Öğrencileriyle Buluşturdu 01

İlgili Haber:

Genç Panelistler Anadolu’nun Öncü Türk Kadınlarını Anlattı

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü