Piri Reis Evrenseldir

Piri Reis Evrenseldir 01

Üniversitemiz tarafından “Türk ve Dünya Haritacılığında Piri Reis ve Haritaları" Konulu Konferans Düzenlendi. Ankara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Elibüyük’ün konuşmacı olarak katıldığı konferansa Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı’nın yanı sıra akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Piri Reis Evrenseldir 02

Piri Reis'in Hak Ettiği Değerde Anılması Son Derece Önemlidir

Prof. Dr. Mesut Elibüyük tarafından verilen konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, “Belki en az bilinen konulardan birisi olarak ‘Türk ve Dünya Haritacılığında Piri Reis ve Haritaları’ konusunda Prof. Dr. Mesut Elibüyük hocamız bizlere bir sunum gerçekleştirecek. Piri Reis'in hak ettiği değerde anılması ve bilinmesi bizler için son derece önemlidir.  Ben belki şu anda bu salondakilerin hepsinden çok daha heyecanlı olarak bu sunumu dinleyeceğimi belirtmek isterim. Bunun sebebi de şu; 1984 yılının kartografya ve harita bilgisi derslerini ben Prof. Dr. Mesut Elibüyük hocamdan aldım. Bu durum beni 1984 yılına, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesine götürmesi nedeniyle çok heyecanlandırıyor. Hocam uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Coğrafya Bölümünde öğretim üyeliği yaptı. Öğrencilerimizin de meslektaşlarımızın da takdirindedir ki akademideki hocaların hepsi elbette hocalarımızdır. Ama bazı öğrenciler için akademideki bazı hocaların yerleri çok farklıdır. İşte bu yeri farklı hocalarımdan bir tanesi de şu anda burada konferans verecek olan Prof. Dr. Mesut Elibüyük hocamızdır. Burada kendisine saygı ve hürmeti mi sunuyor, bu konferansın başarılı geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

Piri Reis Evrenseldir 03

Yüzlerce Yıl Sonra da Piri Reis Aynı Heyecanla Anılacaktır

Piri Reis’in dönemimizin önemli etik kuralarına uyan bir bilim insanı da olduğunuifade eden Prof. Dr. Mesut Elibüyük, “Bugün Amasya Üniversitesinin değerli yönetimi ve öğrencilerine faydalı olabilecek bilgileri anlatmaya çalışacağım. Övgü dolu sözlerinden dolayı Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı’ya çok teşekkür ederim. Bir öğretmenin alacağı en önemli armağanlardan biri başarılı öğrencisi tarafından övülmesidir. Ben teşekkür etmek isterim. 2013 yılında Piri Reis’in 500. yılı sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok ülkesinde Piri Reis Anma Yılı olarak anıldı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. O etkinlikler içerisinde de bana uzun yıllar kartografya anlatmamdan dolayı yer verdikleri için hazırlığımı sürdürdüm ve diğer üniversitelerle birlikte yanlış aklımda kalmadıysa bugün konferanslar dizisinin onuncusunu Amasya Üniversitesinde veriyorum. İnsanların çoğu zaman zaman geriye dönüp bakmayı sever bu geriye dönüp bakmak geriye gitmek değildir, bu geridekini iyice kavrayıp geleceğini daha sağlam temellere oturtulacağının hesaplanmasıdır. Geçmişte yapılan bazı çalışmaları ve yapılmış çalışmaları yapanları anmamız ve onları öğrenmemiz ve yapmış olduklarını gelecek nesillere kavuşturmamız gerektiğini inananlardan biriyim. 1978 yılında tarihi coğrafya konularına girdim. Eski yazı bilmezdim. Osmanlı Türkçesini ve özellikle Osmanlı şifre yazısı siyakatı ve divani rakamları öğrendim. Bu şekilde çalışmalar sonucunda geçmişteki atalarımızın nasıl çalıştıklarını gördüm. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesindeki dershanelerden birinin kapısında Piri Reis’in adı yazar. Dershaneden içeri girdiğimde bir harita vardı. Bu Piri Reis’in haritası demişlerdi. Daha sonra Piri Reis iyice işlemiş yüreğime ki 1982'de Ankara radyosunda 20 dakikalık bir konuşma yaptım. Bu konuşma yaklaşık 15 yıl Ankara radyosundan çeşitli zamanlarda nakledildi ama ben çalışmalarımı durdurmadım. Piri Reis’i değişik yönleriyle tanımaya çalıştım. Piri Reis dediğimizde hep Amerika haritası aklımıza gelir, çünkü hep onu karşımıza koydular.

Piri Reis, Ülkemizin Tanıtımına Katkı Sağlamıştır

Piri Reis, haritalarında kullandığı ölçek, çeşitli işaretler, renkler, simgeler ve kenar bilgileri ile ilgili ayrıntılar mevcuttur. Piri Reis, haritasında, günümüz dünyasından pek çok ülkenin ayrıntılı bilgileri de mevcuttur. Piri Reis'in, yaptığı dünya haritaları ve Bahriye kitabı günümüze kadar önemini koruyarak gelmiştir. Piri Reis'in, haritası üzerinde uzman olsun olmasın birçok kişi araştırma yapmış, yazılar yazmıştır. Bahriye kitabındaki haritalarda kopya edilerek nüshaları çizilmiş ve eklerde yapılmıştır. Eserlerinde 70 kadar ülkenin 500 yıl önceki bilgilerine yer vermiş ve haritalarını yapmıştır. Yararlandığı haritaları ve eserleri gizlemeyerek bunları eserlerinde açıkça belirtmiştir. Bu da Piri Reis'in dönemimizin önemli etik kurallarına uygun bir bilim insanı olduğunu gösterir. Bahriye kitabı birçok ülke tarafından farklı dillere çevrilerek yayınlanmıştır. Bütün bunlar Piri Reis’i evrenselleştirirken, ülkemizin tanıtımına da katkı sağlamıştır. Piri Reis Veri Tabanı oluşturulmalıdır. Bizleri XVI. yüzyıla götürüp Dünya ile Akdeniz ve limanlarını gezdiren Piri Reis’i saygıyla anıyorum. İnanıyorum ki yüzlerce yıl sonra da Piri Reis aynı heyecanla anılacak ve eserleri de incelenecektir. 2013 yılı Piri Reis'in Dünya haritasını hazırlayışının 500 yıl dönümü sebebiyle ÜNESCO tarafından Piri Reis yılı ilan edilmiştir. Umarız, Kitâb-ı Bahriye de UNESCO tarafından 2021'de 500. yıldönümü kapsamına alınır.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Mesut Elibüyük’e, Amasya Üniversite Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı tarafından, teşekkür edilerek ‘ağaç dikim sertifikası’ ve çiçek takdim edildi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü