Mezuniyet Coşkumuz Başladı

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran’ın yanı sıra akademik ve idari personel, öğrenciler ve öğrenci yakınları katıldı.

IMG_3320

Kadın Erkek Eşitliğine Vurgu Yaptılar

Mezun öğrenciler adına konuşmayı Sağlık Bilimleri Fakültesinden Merve Kaya ile Fen Edebiyat Fakültesinden Şerife Güz yaptı. Her iki öğrenci de dört yıl boyunca kendilerinden desteklerini esirgemeyen hocalarına ve ailelerine teşekkür ettiler.

IMG_6528

Sağlık Bilimleri Fakültesinden aynı zamanda okul birincisi de olan Merve Kaya dünyanın en zor ve özveri isteyen mesleklerinden birinin ebelik ve hemşirelik mesleğini olduğunu ifade ederek mezun arkadaşlarına hitaben şöyle seslendi:

 ‘’Bugünlere gelebilmek için çok çalıştık. Hep mesleğimizi yapabileceğimiz günlerin hayalini kurduk. Nöbetlerimizde birlikte uykusuz kaldık ve iyisiyle kötüsüyle bu yolculuğu paylaştık.  Dilerim ki bundan sonra da fakültemizi en iyi şekilde temsil ederek hepimiz istediğimiz yolarda ilerler başarılı ve mutlu ebeler ile hemşireler oluruz. Yol arkadaşlığınız için hepinize teşekkür ederim.’’

Konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin. Mümkün müdür ki bir cismin yarısı zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?’’ sözlerine de yer veren Kaya; ‘’Bu duygularla tüm arkadaşlarıma meslek hayatlarında başarılar diliyorum; yolumuz bilim ve vicdanımız ile aydınlansın.’’ ifadelerini kullandı.

IMG_6563

Fen Edebiyat fakültesi mezun öğrencileri adına konuşmayı yapan okul birincisi Şerife Güz ise duygularını şu cümlelerle açıkladı.

‘’Amasya'ya ilk adımımı attığımda insanlara ve sokaklara hiç aşina değildim. Dolayısıyla uyum sağlamakta zorluklar yaşadım. Fakat dört yılın sonunda ne gariptir ki hocalarım ve arkadaşlarım sayesinde kendi memleketim gurbet, gurbetim de memleket halini aldı. Şimdi ise anılar ve güzel duygularım eşliğinde gururlu ve bir o kadar da hüzünlü bir şekilde okuluma, hocalarıma ve arkadaşlarıma veda ediyorum.

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bizim toplumumuz için ilim ve fen lazım ise bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın iktisap etmesi lazımdır.’ sözleri bana hep rehberlik etmiştir. Zira ilim ve fen yolunda kadın erkek ayırt etmeksizin el ele vererek ülkemizi refah ve muasır medeniyetler seviyesine çıkarabiliriz.

Konuşmamı sonlandırırken başta minnettar olduğumuz bütün şehitlerimize ve şehit öğretmenlerimize, emeklerini hiç esirgemeyen en büyük destekçim annem, babam ve canım aileme, engin bilgilerinin ışığında aydınlandığım ve her zaman da aydınlanacağım bütün hocalarıma, aynı zamanda Amasya'daki ikinci ailem olan yakın arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bütün fakülte ve sınıf arkadaşlarıma başarılar dilerim. Hepimizin yolu ve bahtı açık olsun.’’

Öğrencilerden sonra fakülteler adına konuşmaları ise Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran ile Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal yaptı.

Ebelik ve Hemşirelik Mesleklerinde İnsan Sevgisi Ön Koşuldur

IMG_6538

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cansaran konuşmasın mezun ailelerine teşekkür ederek başladı. Cansaran; ‘’Öncelikle bu mezuniyet programını yapabilmemizde birinci derecede emeği olan anne babalarımızı ve tüm büyüklerimizi kutluyor ve kendilerine canı gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca büyük bir fedakârlık, özveri ve gayret ile çalışarak bu pırıl pırıl gençlerimizi yetiştiren, fakültemizin çok kıymetli akademisyenlerine ve idari personeline minnettarlığımı ifade etmek istiyorum. Ayrıca bizleri her zaman destekleyen Sayın Rektörümüze ve Üniversitemizin ilgili tüm birimlerine de teşekkür etmek istiyorum.

Çok kıymetli anne ve babalar, çocuklarınızı dört yıl boyunca hemşirelik ya da ebelik eğitimi almaları için bizlere emanet ettiniz. Biz bu dört yıl boyunca, iyi ve profesyonel ebe ve hemşire yetiştirmek için elimizden geleni yaptık. Onları dünyayı anlayan, bilimsel bilgiler kazanmış, farklı bakış açıları geliştirmiş, kültürel birikimleri ile bilgi ve becerilerini sağlamlaştırmış, vatanını ve milletini seven, toplumsal değerlerimizi özümseyen ve önemseyen bireyler haline getirmeye çalıştık. Sizler de sevginizle ve paha biçilmez emeklerinizle, gözünüzden sakındığınız çocuklarınızın bugünleri gelmelerini sağladınız. Çok kıymetli öğrencilerimizin bu aşamaya gelmesinde en büyük emek ve hak sahibi olan siz değerli velilere, bir kez daha sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.’’ dedi.

Prof. Dr. Arzu Cansaran yaptığı konuşmada ebelik ve hemşirelik mesleğinin sabır, hoşgörü, şefkat, merhamet ve insan sevgisi gerektiren bir meslek olduğunu kaydederek geleceğin ebeleri, hemşireleri gençlerimizden hastalara bu duygularla yaklaşmalarını istedi. Cansaran; ‘’Sevgili Gençler, aldığınız toplum temelli ve yeterliliğe dayanan eğitimle, hastaların tedavisinde olduğu kadar, genel toplum sağlığının gelişmesinde de sorumluluk sahibi olacaksınız. Ve asıl hayatın bundan sonra başladığını ve yaşamdaki sınavların asla bitmeyeceğini hiçbir zaman unutmayın. Yolunuz bahtınız açık olsun’’ cümlelerini kaydetti.

1 (7)

Cansaran şöyle devam etti:

‘'Sevgili mezunlarımız; yeni başlangıçlar ve mutlu bir gelecek için, üniversite öğreniminiz boyunca Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak sizlere elimizden gelen en iyi eğitimi vermeye çalıştık. Teorik bilgi, beceri ve etik anlayış ile donandınız. Sizler mezun olup inşallah meslek hayatına atılırken, artık Amasya Üniversitesinin birer temsilcisi olacak ve eminim ki alacağınız başarılarla her zaman bizleri gururlandıracaksınız. Milli, manevi, evrensel ve insani değerlere sahip çıkacak, insan haklarını temel alarak davranışlarınıza hoşgörü ve empati ile yön vereceksiniz. Almış olduğunuz eğitim ile, aileniz ve ülkeniz için yararlı bireyler olarak, vatanınız için elinizden gelen her şeyi yapacaksınız.

Sevgili gençler her şeyin başı sağlıktır. Sağlığı olanın umudu, umudu olanın ise her şeyi vardır. Sağlıklı yaşamak, aynı zamanda sağlıkla yaşlanmaktır. Bundan sonraki yaşamlarınızda sizlere sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu ve umutlu bir yaşam diliyorum.’’

Amasya Üniversitesinde Huzur Ortamı Hâkim

IMG_6587

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal ise yaptığı konuşmada dört yıl boyunca gençlerin iyi bir eğitim alması için gayret ettiklerini ifade etti. Mezun olmanın hayatın sadece bir parçası olduğunu kaydeden Köksal; mezuniyet sonrası da gençlerin birçok sorumluluğu olacağını bu noktada ailelerin desteğinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Köksal’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

‘’Kıymetli veliler, dört yıl önce evlatlarınızı bizler emanet ettiniz. Bizler de emanetlerinizi birer kutsal emanet kabul ederek bugün sizlere yetişmiş, donanımlı hem bilimsel hem ilmi yönden hem de mesleki ve ahlaki yönden daha gelişmiş bireyler olarak sizlere teslim ediyoruz.

Hayatın sınavları hiç bitmiyor; okurken de mezun olduktan sonra da sınavlar hiç bitmiyor. Dört yıllık lisans eğitimi hayatın sadece bir bölümüdür. Dört yıllık sürecin sonunda da evlatlarınıza sizlere çok önemli görevler düşüyor. Dört yıllık süreçten sonra evlatlarınıza sadece annelik babalık yapmayacaksınız; bundan sonra onlara biraz da eğitim ve istikbal koçluğu yapacaksınız. Çünkü önlerinde daha atacakları adımlar, girecekleri sınavlar var. Bu süreçte onların en büyük destekçileri sizler olarak girecekleri sınavlara huzurlu bir ortamda hazırlanmalarını sağlamanızı diliyorum.’’

IMG_3359

Üniversitemiz imkanları hakkında da bilgi veren Köksal, Amasya Üniversitesinde huzur ortamının hâkim olduğunu üç yıllık dekanlığı boyunca hiçbir olumsuz durumla karşılaşmadığını belirtti.  Bu ortamın da hem öğrenciye hem de personele çok olumlu yansıdığını söyleyen Köksal; Fen Edebiyat Fakültesinin bu yıl iki yüz civarında mezun vereceğini ve Türk Dili Edebiyatı ikinci öğretiminin de ilk mezunlarını bu yıl vereceğini kaydetti.

Üniversitede ve fakültede öğrenci ve mezun sayısının git gide arttığını kaydeden Köksal; Fen Edebiyat Fakültesinin sürekli gelişen dönüşen bir fakülte olduğunu ifade ederek bu durumun oluşmasında üniversitemizdeki huzur ortamının çok etkili olduğunu ifade etti.

Köksal Amasya Üniversitesindeki eğitim kalitesinin yanı sıra şehirdeki huzur ortamının da gençlere çok olumlu yansıdığını ifade ederek ailelerin içlerinin rahat olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Evlatlarını Amasya gibi kadim bir şehre gönderdikleri için mezun yakınlarına bir kez daha teşekkür eden Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Köksal; ailelerden memleketlerine dönmeden önce Şehzadeler Şehri Amasya’yı mutlaka gezmelerini tavsiye etti.

Önce İş Sonra Eş

IMG_6620

Son konuşmayı ise üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay yaptı. Mezuniyet törenlerine katılarak gençlerimizin sevincini, heyecanını paylaşan Rektörümüz Orbay, mezuniyet coşkusunun oluşmasında emeği geçen tüm personelimize, mezun yakınlarına ve öğrencilerimize teşekkür etti.

Orbay, dört yıllık süreçte gençlerin hiçbir olumsuz tavrıyla karşılaşmadıklarını; düzgün evlatlar yetiştirdikleri için ailelere özellikle teşekkür etti. Gençlerin tüm yaşamları boyunca iyi insanlarla karşılaşmalarını temenni eden Orbay; gençlerin soran sorgulayan, Cumhuriyetin temel niteliklerine ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, birer vatansever yurttaş olmalarını arzuladıklarını kaydetti. Orbay’ın ‘önce iş buluyoruz sonra eş’ sözleri salonu güldürdü.

IMG_6669

Mezuniyet tören programı okul derecesi yapanlara ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Fen Edebiyat Fakültesi birincisi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Şerife Güz, fakülte ikincisi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Şerife Sultan Aslan, fakülte üçüncüsü ise yine Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Muhammed Ali Açıkgöz oldu.

Sağlık Bilimleri Fakültesi ilk üç derece ise şu şekilde oluştu. Ebelik Bölümünden Merve Kaya birinci olurken, Hemşirelik Bölümünden Muhteşem Taşçı ikinci, Songül Koç üçüncü oldu.

Törenler bölümler bazında dereceye girenlere başarı belgeleri ve çeşitli ödüllerin verilmesi, kep töreni ve yemek ikramının ardından son buldu.IMG_6799

 

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü