Malezya’nın Önde Gelen Üniversitesiyle Mevlâna Protokolü

Üniversitemiz ile Malezya’nın önde gelen devlet üniversitelerinden Pahang Üniversitesi (Universiti of Malaysia, Pahang – UMP) arasında Mevlâna Değişim Programı kapsamında bir protokol imzalandı. Protokolü Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Telhat Özdoğan ile Pahang Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Daing Nasir Ibrahim imzaladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Telhat Özdoğan; ‘’Mevlâna Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan bir programdır. 23 Ağustos 2011 tarih ve 28034 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Yönetmelik ile birlikte yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile ülkemizdeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin önü açılmıştır.

Diğer değişim programlarından farklı olarak, hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın değişim programı bünyesindeki hareketlilik bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler ve öğretim elemanları programlarda belirtilen süreler içinde dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına gelebilirler.

Amasya üniversitesi olarak 11 faklı ülkeden 17 üniversite ile Mevlâna Değişim Programı Protokolümüz var. Üniversitemiz de Mevlâna Değişim Programına yeni protokoller ekleyerek, yeni akademik dönem için başvuruları almaya hazırlanıyoruz.’’ dedi.

Eğitim ve mühendislik alanlarını kapsayan protokol beş yıl sürecek olup bu kapsamda öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirilecektir.

değişim

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü