KUSİ Kapsamında KOSGEB Kobi Teknoyatırım Destek Programından 5 Milyon TL Destek Almaya Hak Kazandı

KUSİ Kapsamında KOSGEB Kobi Teknoyatırım Destek Programından 5 Milyon TL Destek Almaya Hak Kazandı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Süleyman ELMACI, KÜSİ İl Koordinatörü Doç. Dr. Arif Gök, KOSGEB İl Müdürü Bayram Ali Kukuş ve Apaydın Isıtma ve Enerji Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. Yöneticisi Hasan Apaydın’ı kabul ederek KUSİ faaliyetleri kapsamında hayata geçirilen ve 5 Milyon TL destek almaya hak kazanılan KOSGEB KOBİ Teknoyatırım Desteği hakkında bilgi aldı.

KOSGEB İl Müdürü Bayram Ali Kukuş, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) sunduğu KOBİ Teknoyatırım Destek Programı kapsamında ithalatı yüksek olan ürünlerin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi, üretimde daha yüksek oranda yerli girdi kullanımının sağlanması, KOBİ’lerin teknolojik üretim yeteneklerinin geliştirilmesi ve teknolojinin tabana yayılması, cari açığın azaltılmasına katkıda bulunulması, ülke ekonomisine katma değer oluşturulması, uluslararası pazarlarda yer alarak teknolojik ürün ihracatını artırmak, ulusal ihtiyaç için gerçekleşen ihracatın önüne geçmek için hazırlanmış olan projeye 2019 yılında başvuran işletmenin destek almaya hak kazandığını belirtti.

Çalışmalarına her daim destek olan Amasya Üniversitesine ve Rektör  Prof. Dr. Süleyman ELMACI’ya şükranlarını sunan Apaydın Isıtma ve Enerji Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Apaydın da, “Amerika ve Kanada dışında başka ülkelerde imalatı olmayan ‘Doğalgazlı Boiler’ imalatını ülkemizde yapmak amacıyla KUSİ il Koordinatörü Doç. Dr. Arif GÖK tarafından hazırlanıp 2018 yılında KOSGEB’e sunulan AR-GE projesiyle prototip imalatının yapıldığı Emaye Kaplı Doğalgazlı Boiler’in seri üretimi için yine Doç. Dr. Arif GÖK tarafından hazırlanarak firma tarafından sunulan KOSGEB’in Teknoyatırım Desteği kapsamında 5 Milyon TL’lik Yatırım Desteğine Kasım 2019 da hak kazandığını bildirdi. Böylece ülkemize yapılan ithalatın önü kesilerek Rusya ve Özbekistan’a da İhracat yapılacağı konusunda bilgi verdi.

Firma olarak hedeflerinin; ülkemize yapılan Doğalgazlı Boiler İthalatının önünü keserek yerlileştirdiğimiz Boiler imalatında özellikle dünyaya kendi Boilerimizi satmak. Özellikle doğalgazın ucuz olduğu ülkelerde bu ürüne talebin fazla olması nedeniyle Rusya’dan ve Özbekistan’dan kapasitemizin 2 katı oranında talepler aldık. Projemizin ortaya çıkmasında özellikle Amasya Üniversitesi KÜSİ İl Koordinatörümüz Doç. Dr. Arif Gök’ün de önemli katkıları bulunmaktadır. Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği’nin ilimizde bizlere olan katkısı azımsanmayacak ölçüdedir” ifadelerini kullandı.

Amasya’da ihracatın artırılması ve üretimin Teknolojik olarak yapılması konusuna Amasya Üniversitesi olarak her türlü desteği vereceklerini ileten Rektör Prof. Dr. Süleyman ELMACI, ilimizde kamu, sanayi ve üniversite iş birliğinin örneklerinden olan projenin hayata geçirilmesi için gayret gösteren konuklarını tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü