Geleceğin Öğretmenleri Mezun Oldu

2018-2019 Akademik Yılı Eğitim Fakültesi mezuniyet töreni bu yıl da coşku içinde kutlandı. Üniversitemiz spor salonunda yapılan mezuniyet töreni coşkumuza Valimiz Dr. Osman Varol, Milletvekili Mustafa Tuncer, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kandemir, kamu kurum kuruluş temsilcileri, öğretim elamanları, personelimiz, öğrenciler ve öğrenci yakınları katıldı.

IMG_0648

Milletleri Kurtaranlar Yalnız ve Ancak Öğretmenlerdir

Mezun öğrenciler adına bir konuşma yapan Eğitim Fakültesi birincisi Betül Seçinti şu cümlelerle duygularını ifade etti:

’Öğretmenlik yolunda ilerlerken bir öğretmen gibi düşünebilmeyi, bir öğrencinin gözlerindeki parıltının her şeye bedel olduğunu, bu görev için yılmadan çalışmamız gerektiğini ve daha nicesini öğrendik. Öğrendiğimiz her şey için ilk olarak baş öğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, ardından üzerimizde emeği geçen bütün hocalarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Fakülte birincisi olarak bu konuşmayı yapıyor olmaktan gurur duyuyorum. Gaziantep’ten Amasya’ya ilk geldiğim gün henüz 17 yaşında, ailesinden ilk kez ayrılmış hem korkak hem de hayallerinin peşinden koşacak kadar cesurdum. Hepinizin huzurunda başta beni bu günlere getiren, her zaman bana destek olan, beni koşulsuz seven babama, anneme ve tüm aileme canı gönülden teşekkür ederim.

IMG_7996

Kıymetli mezun arkadaşlarım, belki burada yollarımız ayrılıyor fakat eminim ki hepimiz Türkiye’nin dört bir yanında, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizi yetiştiriyor olacağız. Öğretmenlik, belki de meslekler içerisinde en kutsal olanıdır. Öğrencilerimizi yetiştirirken sadece bilgi aktaran değil onlara aynı zamanda yaşamayı, ayakta durmayı, sevmeyi ve sevilmeyi öğreten öğretmenler olmamızı temenni ediyorum.

Şimdi kendimizi yolun sonunda hissetsek de aslında yeni bir yolun başındayız. Dilerim hepimizin yolu sevgi, iyilik ve güzellikten geçer. Tüm arkadaşlarıma şans, başarı ve mutluluk diliyorum. Ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için faydalı işler yapan ve en önemlisi gelecek nesillere örnek teşkil eden birer öğretmen olacağımızı ümit ediyorum.

Konuşmamı Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri ile sonlandırmak istiyorum: Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez. Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esarete ve sefalete terk eder.’’

IMG_1136

Amasya Eğitim Fakültesi Geleneği Oluşmuştur

Salonu dolduran coşkulu kalabalığı selamlayarak konuşmasına başlayan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kandemir, Türk milli eğitiminin öğretmen kadrosuna beş yüz elli civarında öğretmen göndermenin onur ve gururunu yaşadıklarını kaydetti. Bu süreçte kendilerine destek olan Rektörümüze, akademik ve idari personele ve mezun ailelerine, üniversitemiz paydaşlarına teşekkür eden Prof. Dr. Kandemir şöyle devam etti:

‘’Amasya Eğitim Fakültesi 1974 yılından beri 45 yıllık eğitim geçmişine sahip bir okuldur. Dolayısıyla bu süreçte bir Amasya Eğitim Fakültesi geleneği ve kültürü oluşmuştur. Bu gelenek ve kültür, sevgi ve hoşgörü temelli olup benimseme üzerine kuruludur. Bilimsel ağırlığı, geleneği ve kültürünün katkılarıyla Amasya Eğitim Fakültesi ülkemizde önemli bir fakülte haline gelmiştir. Bizlerde bu Fakültede çalışmanın ve öğretmen yetiştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

IMG_8163

Sevgili anne, baba ve öğrenci yakınlarımız; biz sizin evlatlarınızı sizleri tanımadan bile emanetiniz, devletimizin emaneti ve milletimizin emaneti bildik. Bu anlayış ve kabulleniş çerçevesinde bu çocuklarımıza eğitim fakültesi olarak farklı ufuklar açmak suretiyle onları liyakatli bir öğretmen olarak yetiştirmeye çalıştık.

Bizim Eğitim Fakültesi olarak yaptığımız iş öğretmen yetiştirmektir. Bu işin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sorumluluğumuzun ne kadar ağır olduğunun farkındayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözü uyarınca öğrenci yetiştirme aşamasında yapılacak hatanın telafisi yoktur. Bu yüzden öğrencilerimize diyoruz ki,

l) Ülkemizin çok önemli olan genç nüfus oranının dünyada eşi ve benzeri yoktur. Bu nedenle her bir kademede bu insanlarımızın eğitiminde hata yapma lüksümüz olamaz.

2) Nerede bir çocuk görseniz onu kardeşiniz bilin, yeğeniniz bilin akrabanız bilin.

3) Eğitimini vermek üzere yanımda olduğumuz çocuklar bizim çocuklarımızdır. Onları en liyakatli şekilde yetiştirmek ve bilim çağının gereklerini yerine getirmek zorundayız.

4) Türk milletinin bütün öz değerlerini üzerinde bulunduran şanlı bayrağımızı her zaman ve her yerde, ulusal ve uluslararası her bir ortamda dalgalandırmak boynumuzun borcudur. Bu duygularla mezuniyetinizi kutluyor, görevlerinizde başarılar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun diyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.’’

IMG_0687

Ne Yapıyorsanız Yapın Severek Yapın

Mezuniyet törenlerine katılarak gençlerimizin sevincini, heyecanını paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, ailelere seslenerek ‘’Dört yıl önce bize emanet ettiğiniz evlatlarınızı en iyi şekilde yetiştirme gayreti içinde olduk. Gençlerimizle adli ya da idari hiçbir sorunumuz olmadı. Gençlerimize bundan sonraki yaşamlarında da iyi insanlarla karşılaşmalarını diliyorum.’’ dedi.

IMG_8651

Mezuniyet sonrası gençleri birçok sınavın beklediğini söyleyen Orbay gençlerin bu sınavları kedi azim ve çabalarıyla, ailelerinin desteğiyle kolaylıkla aşabileceklerini ifade ederek ‘Ne yapıyorsanız yapın severek yapın’ dedi.

Öğretmenlik mesleğinin bir toplum için önemine dikkat çeken Orbay, ‘’Sizler Şehzadeler Şehri Amasya’da, Cumhuriyetin hamurunun yoğrulduğu bir şehirde eğitim aldınız. Bu gerçeği hiçbir zaman unutmayın. Atatürk ilke ve inkılaplarına, öğretmen andına sadık kalacağınıza inancım tamdır. Hepinizin yolu ve bahtı açık olsun.’’ cümlelerini kaydetti.

İnanmak Başarmanın Yarısıdır

IMG_8658

Mezuniyet programımıza katılanAmasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı gençleri tebrik ederek mezuniyet sonrası hayatlarında başarılar diledi. Gençlerden hayallerinin peşinden gitmelerini isteyen Sarı inanmanın başarmak yarısı olduğunu söyleyerek gençlerden hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamalarını istedi.

Evlatlarımız Çok Anlamlı Bir Tarihte Mezun Oluyorlar

Mezun olan öğrencilerimize ‘genç eğitimcilerimiz’ diye seslenen Valimiz Dr. Osman Varol; gençlerin sevincini, heyecanını paylaştığını söyleyerek şu cümleleri kaydetti:

“Evlatlarımız çok anlamlı bir tarihte bu mezuniyet sevincini yaşıyorlar. Malumunuz olduğu üzere Amasya Tamimi ve dolayısıyla Millî Mücadele ruhunun başlangıcının 100. yıl dönümünü yaşıyoruz. Bundan yüz yıl önce milletimiz çok zorlu şartlar altındayken burada gözleri parlayan öğrencilerimiz ve onların aileleri gibi çok heyecanlı bir topluluk, Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ayağa kalktı. Atatürk, Samsun’da başlattığı milli mücadele ateşini Amasya’dan tüm dünyaya haykırdı. Sonrasında Erzurum’da, Sivas’ta örgütleyip, Kurtuluş Savaşımızı gerçekleştirdik. Bugün ise Millî Mücadele ruhunun başlangıcının 100. yılındayız. Ben öncelikle bu anlamlı yılda mezuniyet sevincini yaşayan öğrencilerimizi tebrik ediyorum.

IMG_8671 (1)

Akademik kadromuza, bu öğrencileri yetiştiren, hayatlarını bu yolda vakfeden çok kıymetli hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten çok özveri ve sabır gerektiren bir işi Anadolu’nun her tarafında yerine getirip iyi bir kuşak yetiştirmek için gayret gösteriyorlar.

Çok kıymetli velilerimiz maddi manevi her zaman evlatlarınızın yanında olmanız ve bugün burada bu gururu yaşamanızdan dolayı sizleri de tebrik ediyorum. İnşallah evlatlarınızın her zaman böyle hayırlı günlerini görürsünüz.”

Mezuniyet programı ödül töreniyle devam etti. Eğitim Fakültesi dereceleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalından ve kız öğrenciler arasından çıktı.

IMG_8826

Okul birincisi Betül Seçinti, ikinci Hatice Kolay, üçüncü ise Hazel Bare oldu.  Törenler bölümler bazında dereceye girenlere başarı belgeleri ve çeşitli ödüllerin verilmesi, kep töreni ve yemek ikramının ardından son buldu.

IMG_8847

Engel Yarası Eğitimle Kapanır

Üniversitemiz Engelsiz Birimi, yükseköğretime gidememiş fakat bu istek içinde uhde olarak kalmış engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak her yıl gerçekleştirdiği temsili mezuniyet törenini bu yıl da gerçekleştirdi. Sevgican Anadolu Engelliler Derneği üye engelli vatandaşlarımız mezuniyet törenimize katılarak temsili olarak üniversiteli olup cübbe giyip kep taktılar.

IMG_8237

 

IMG_9060

Üniversitemiz Halk Oyunları Ekibinin Gösterisi Çok Beğenildi

IMG_1375

IMG_7985

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü