Amasya Turuncuya Büründü

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu yıl ilk kez kutlanan 'Dünya Hasta Güvenliği Günü' nedeniyle düzenlenen etkinlikte, Harşena Kalesi, Kral Kaya Mezarları ve Yalıboyu Evleri turuncu ışıklar yansıtılarak aydınlatıldı. Hasta güvenliğinin önemine dikkati çekmek amacıyla Şehzadeler Gezi Yolu'nda gerçekleştirilen etkinlikte, hasta güvenliğine yönelik bilgilendirme ve tanıtımlar yapıldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı: Dünya Sağlık Örgütü hasta güvenliği konusuna dikkat çekmek adına dünya genelinde şehrin bir sembolünün turuncuyla aydınlatılması çağrısı vardı. Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesinin destekleriyle Harşena Kalesi, Kral Kaya Mezarları ve Yalıboyu Evleri turuncu renkle ışıklandırdık.

Amasya Turuncuya Büründü 01

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) ilk olarak bu yıl 17 Eylül'ü Dünya Hasta Güvenliği Günü ilan ettiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada hasta güvenliği konusunda etkilenenlerin sayısının yıllık 134 milyon kişiye ulaştığını belirten Elmacı, şunları kaydetti:

"Bunun yanında 2,6 milyon insanın da hasta güvenliği noktasında yaşanan bazı durumlar nedeniyle hayatını kaybettiğini görmekteyiz. Bu nedenle sağlık alanında yapılacak eğitimlerin kalitesinin artırılmasıyla yine aynı zamanda bu eğitimlerin sürekliliğinin sağlanması yine toplumsal farkındalıkların yükseltilmesiyle dünyada bu rakamların daha aşağıya çekilerek hasta güvenliğinin sağlanması konusunda önemli ve olumlu sonuçlar elde edilebilecektir. Bu nedenle biz Amasya Üniversitesi olarak özellikle sağlık alanında Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzla buna katkı sağlama noktasında gayretimizi, azmimizi her zaman sürdüreceğiz. Buna bağlı olarak 17 Eylül Dünya Hasta Güvenliği Günü'nün de daha az insanın bundan olumsuz etkilenmesini temenni ediyorum."

Amasya Turuncuya Büründü 02

Programa, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile birlikte öğretim elemanları ve öğrencilerde katıldı.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü