Rektörümüzün Mesajı

rektor_2

 

Sevgili Öğrenciler;

Amasya; pek çok medeniyete beşiklik etmiş, tarihin her döneminde kültür, sanat ve bilimsel faaliyetleri ile ön plana çıkmış uygarlık merkezi bir şehirdir. Türk tarihi açısından ise Selçuklu’dan, Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda toparlanmanın sağlandığı ve milli mücadele hamurunun yoğrulduğu önemli bir merkezdir.

Tarihten devralınan bu mirasın ve gücün kuşaktan kuşağa daha güçlendirilmiş olarak aktarılmasından birinci derecede sorumlu olan kurumların başında “İdeal Üniversiteler” gelmektedir. Çünkü tarihin her döneminde ideal üniversiteler, toplumun önünü açan, onların ufuk çizgilerini belirleyen, öncelikli olarak bulundukları bölge insanına, ülkeye ve evrensel anlamada ise insanlığa artı değer katmak için bilimsel veriler ışığında çalışan en seçkin eğitim kurumları olmuştur.

Bugün de Amasya Üniversitesi, “Ülkemizin çağdaş, dünyada öncü ve önder olması için, araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyaçlarına; evrensel, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek, ülke ekonomisine, sağlığa, sanata ve kültüre katkıda bulunacak, aydın insanlar yetiştiren örnek bir üniversite olma yolunda” emin adımlarla ilerlemektedir.

Bu amaçlarımıza ulaşmak için, genç ve dinamik kadromuzla, geleceğimizin sahibi değerli gençlerimizi öğrenci merkezli bir eğitim anlayışıyla, geleceğe hazırlıyoruz. Bu vesileyle öğrencilerimiz, çok değerli aileleri başta olmak tüm paydaşlarımıza Amasya Üniversitesi Ailesine” hoş geldiniz diyor, sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum.

Saygılarımla…

 

Prof.Dr. Metin ORBAY
Rektör